Sklep internetowy prowadzisz po to, aby generował dla Ciebie zyski. Nie sprzeczamy się na ten temat 🙂 Często jest jednak tak, że wstawiamy produkty, określamy ich cenę, ale potem nie bardzo wiemy jak sprawnie kontrolować swoje marże, które mogą się zmieniać wraz ze zmianą cen nabywanych produktów lub innych kosztów pozyskania towaru do sprzedaży.

Wtyczka Calculate Your Price, to jedno z tych narzędzi, które ułatwia kontrolowanie marży i hurtową jej modyfikację, a także modyfikację kosztów jakie ponosisz co ma wpływ na cenę końcową. Dzięki temu jesteś pewien, że na sprzedaży zarabiasz. To ważne zwłaszcza w sytuacji gdy handlujesz tanimi produktami i Twoja marża jest niewielka.

Jak działa Calculate Your Price

Wtyczka dodaje nowe pola do produktów i ich wariantów, dzięki czemu możesz dodawać informacje o cenie zakupu i innych kosztach jakie ponosisz. Możesz również wprowadzić docelową marżę i obliczyć ceny na podstawie kosztów towarów, aby zawsze osiągnąć swój zysk na właściwym poziomie. A co najważniejsze, otrzymujesz edytor grupowy, który pomoże Ci łatwo wprowadzać te zmiany w całym sklepie.

Po dodaniu tych informacji funkcja obliczający cenę tworzy również specjalne raporty, które pozwalają zobaczyć, jak opłacalne jest dla Ciebie każde zamówienie i produkt w sklepie.

Co potrafi Calculate Your Price

Po pierwsze, dodaje nowe pola (o czym wspomniałem) do wszystkich produktów i ich wariantów, aby umożliwić przechowywanie informacji o:

  • Koszcie zakupu
  • Koszcie transportu
  • Innych kosztach

Całkowity koszt jaki ponosimy przy zakupie produktów do sklepu obliczany jest poprzez zsumowanie wszystkich powyższych kwot.

Możesz również wprowadzić żądaną marżę jako wartość ryczałtową lub procentową i użyć jej do obliczenia ostatecznej ceny swoich produktów, aby upewnić się, że osiągniesz oczekiwane zyski. Jest tu także narzędzie do „zaokrąglania” cen, tak aby nadal wyglądały ładnie, nawet są automatycznie kalkulowane.

Hurtowy edytor wtyczki Calculate Your Price

Możesz hurtem zaktualizować koszty i ceny sprzedaży, co jest bardzo wygodne w przypadku jednoczesnego dodawania lub zmiany kosztów/cen wielu produktów w sklepie. Aby zarządzać hurtową edycją, korzystasz z czytelnego interfejsu opartego o tabelę (jak powyżej), która przypomina wtyczkę Bulk Table Editor, ale nie ma się czemu dziwić, bo to ten sam autor 🙂

Oprócz umożliwienia dodawania informacji o koszcie towarów do wszystkich produktów w sklepie, wtyczka udostępnia raporty umożliwiające przeglądanie kosztów, zysków i marż per zamówienie oraz produkt / wariant. Dzięki tym raportom szybko odkryjesz produkty najbardziej dochodowe co pomoże Ci w lepszym planowaniu działań marketingowych. Możesz także przeszukiwać wiersze raportów i / lub eksportować raporty do pliku CSV w celu dalszej analizy przy użyciu zewnętrznych narzędzi np. arkuszy kalkulacyjnych.

Tak wygląda raport na temat naszych kosztów i faktycznych zarobków

Aby dokładnie sprawdzić jak działa wtyczka, to przed jej ewentualnym zakupem koniecznie sprawdź demo, aby mieć pewność, że jest to faktycznie to czego możeszpotrzebować. Kliknij w przycisk poniżej:

Konfiguracja Calculate Your Price

Przyjrzyjmy się na czym polega praca z tą wtyczką. Po instalacji warto najpierw zajrzeć do jej ustawień:

Podstawowe ustawienia

Sama wtyczka nie jest specjalnie skomplikowana na polu jej konfiguracji, ale mamy kilka opcji na które szybko zwrócę Twoją uwagę.

Wejdź kolejno do: WooCommerce > Ustawienia > Calculate Your Price

Ogólne ustawienia wtyczki Calculate Your Price

W ustawieniach ogólnych wtyczki masz przede wszystkim możliwość wprowadzenia własnej etykiety dla innych kosztów produktów, a także kosztu dostawy. Nie pomyl tego z kosztem dostawy do Twojego Klienta, to jest koszt dostawy produktu od producenta czy hurtownika do Ciebie, do Twojego magazynu, to Twój koszt.

Wyłączenie w tym miejscu autofokusu może przyczynić się do szybszej pracy z tabelami wtyczki, do których za chwilę dojdę. W zasadzie nie trzeba klikać na polu żeby rozpocząć jego edycję 🙂 Nie wiem czy każdemu będzie to odpowiadało, ale śmiało można przetestować.

Zakładka Integracje, może pomóc w spięciu wtyczki z zewnętrznym systemem do kalkulacji. Natomiast ostatnia zakładka ustawień to konfiguracja raportów.

Dodanie kosztów do pojedynczego produktu

Gdy dodajemy pojedynczy produkt lub wejdziemy w jego edycję, na kartach WooCommerce pojawią się dodatkowe pola, które pozwalają na ręczne wprowadzenie kosztów jakie ponosimy w związku z nabyciem produktu do sprzedaży.

Identycznie to działa przypadku wariantów. Wystarczy, że wejdziesz w ich edycję i będziesz mógł wprowadzić swoje koszty.

Dodatkowe pola na karcie edycji produktu WooCommerce

Podejrzewam, że gdy zdecydujesz się na tę wtyczkę, to raczej z tych pól będziesz korzystać rzadziej niż z kolejnej metody edycji jaką jest edycja hurtowa.

Edycja hurtowa

Przyjrzyjmy się teraz najważniejszej funkcjonalności wtyczki Calculate Your Price, a mianowicie tabeli do edycji hurtowej. Trudno wyobrazić sobie duży sklep bez tego typu narzedzi, które w potężny sposób optymalizują nasz czas.

Wyobraź sobie, że masz sklep z tysiącem produktów i chcesz wprowadzić zmiany na wszystkich. Jeśli nie znasz dobrze Woo zaczniesz to robić ręcznie i pochłonie Ci to masę czasu. Jeśli Woo znasz np. z kursu WooCommerce, wówczas wykorzystasz grupową edycję i ten proces przyśpieszysz, ale nie będzie już tak łatwo w sytuacji, gdy masz produkty z wariantami.

Calculate Your Price w swojej tabeli pokaże Ci zarówno produkty jak i ich warianty, a to oznacza dla Ciebie jeszcze mniej czasu przy komputerze 🙂

Nie ma problemu z hurtową edycją produktów i ich wariantów

Możesz edytować dowolne pole, a wtyczka automatycznie obliczy koszt uwzględniając cenę zakupu produktu, inne koszty w tym koszty wysyłki.

Wykorzysta również żądaną marżę, aby obliczyć nową cenę dla Twoich produktów na podstawie ponoszonych kosztów. Na przykład, jeśli całkowity koszt towaru wynosi 100 zł, a Twój narzut to 30%, nowa cena zostanie ustalona na 130 zł. Wtyczka pomnoży również te wartości i aktualny stan zapasów produktu w magazynie, aby w ten sposób uzyskać łączną wartość kosztów, a także wartość detaliczną i w końcu Twój zysk. Widzisz więc jak na dłoni ile pieniędzy leży na półkach i ile pieniędzy pojawi się gdy towar sprzedasz.

Jak modyfikować wartości w tabeli

Możesz to zrobić klikając na wybranym polu i wprowadzając nową wartość. W przypadku zmian pojedynczych towarów nie potrzeba nic więcej, ale gdy zechcesz wprowadzić korekty dla grupy, np. dla wybranej kategorii produktów w sklepie chcesz zmodyfikować ponoszone koszty, wówczas możesz to zrobić w następujący sposób:

Najpierw znajdź produkty

Możesz użyć do tego celu listy z kategoriami lub wyszukiwarki tekstowej wprowadzając nazwę produktu lub jej część albo kod.

Widok wyszukiwarki

Wykorzystaj pierwszy wiersz tabeli

Pierwszy wiersz tabeli służy do hurtowej zmiany wartości dla wszystkich lub wybranych produktów. Wystarczy wpisać wartość i z listy wybrać to co chcesz z nią zrobić, np. podnieść o X procent, stałą wartość itp…:

Tak wygląda hurtowa zmiana wartości poszczególnych pól

Na koniec wystarczy zapisać zmiany i możesz zająć się czymś innym 🙂

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, wtyczka Calculate Your Price bardzo ułatwia śledzenie kosztów produktów, kontrolowanie narzutów i analizowanie potencjalnych zysków.

Dodanie edytora hurtowego (tabeli o której była mowa) sprawia, że jest to rozwiązanie bardzo przydatne zwłaszcza w sklepach działających na dużą skalę. Łatwo wykonasz obliczenia na niektórych lub wszystkich swoich produktach w tym samym momencie. Ktoś kto robi takie rzeczy z palca, pojedynczo dla każdego produktu i wariantów, na pewno doceni możliwości jakie oferuje mu ta wtyczka.

Podsumowując, jeśli szukasz rozszerzenia dla sklepu WooCommerce, które pomoże Ci lepiej zrozumieć i kontrolować swoje marże, jest to opcja, którą powinieneś poważnie rozważyć.

Wtyczka nie jest dostępna w repozytorium WP, możesz ją kupić w sklepie Woo:

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, sugeruję dobrze przetestować ją na stronie demo, do której link wcześniej podałem. W ten sposób dowiesz się czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twoim konkretnym przypadku i jak jest w stanie pomóc Ci w prowadzeniu sklepu i kontrolować swoje narzuty. Nikt z nas nie chce, żeby po pewnym czasie okazało się, że zamiast zarabiać dokładamy do interesu. Nie o to w tym chodzi 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *