Wciąż rosnący popyt na treści wideo sprawia, że coraz więcej dostawców usług w Internecie dostrzega w nich potencjał dla swojego biznesu. Ostatnio podzieliłem się z Wami informacją o hostingu wideo, a dziś pozostaniemy w tym temacie i kilka słów na temat nowej usługi od Bunny.NET (dawniej BunnyCDN).

Od kilkunastu lat korzystam z Vimeo i bardzo sobie ten hosting wideo chwalę zwłaszcza, że dość intensywnie z niego korzystam, ale uważnie przyglądam się rownież konkurencyjnym ofertom, które pojawiają się coraz częściej. Czy Bunny.NET Stream okaże się dla mnie lepszym rozwiązaniem niż Vimeo tego na obecną chwilę nie jestem w stanie stwierdzić. Kilka miesięcy testów z pewnością przyniesie odpowiedź.

Bunny.NET

Pierwotnie BunnyCDN, co jak sama nazwa sugerowała, była to usługa nastawiona w zasadzie wyłącznie na dostarczanie sieci CDN. To co wyróżniało i nadal wyróżnia ją na tle wielu innych konkurentów, to świetny stosunek jakości do ceny. To jedna z ekonomiczniejszych sieci CDN i jedna z lepszych z jaką miałem styczność.

Kilka miesięcy temu właściciele usługi ogłosili, że zmieniają nazwę z BunnyCDN na Bunny.NET ponieważ chcą wprowadzić wiele kolejnych usług w związku z czym nie chcą być zaszufladkowani jako wyłącznie operator sieci CDN. Jak zapowiedzieli, tak zrobili, a niedawno w ich portfelu usług pojawiła się nowa o nazwie Stream.

Stream od Bunny.NET

Bunny.Net, zaprojektowany z myślą o programistach, zasilany przez Edge Storage i BunnyCDN, spakował wszystkie ważne elementy procesu postprodukcji wideo, takie jak transkodowanie, przechowywanie, odtwarzacz wideo i dostarczanie do niezwykle prostej, ale potężnej usługi.

Bunny.NET zarządzanie wideo

Dzięki Bunny Stream masz pełny dostęp do plików wideo, miniaturek i list odtwarzania, co daje Ci pełną kontrolę nad filmami i sposobem ich organizacji.

Bunny Stream może przechowywać Twoje pliki wideo na całym świecie (decydujesz gdzie) i dostarczać je poprzez globalną sieć CDN.

Możesz z łatwością włączyć ochronę przed hotlinkowaniem i uwierzytelnianie za pomocą tokena. Jest także MediaCage, podstawowy system DRM zaprojektowany tak, aby powstrzymać większość prób pobierania plików za pomocą wtyczek do przeglądarek internetowych.

Opłaty tylko za generowany ruch i wykorzystywaną przestrzeń przez pliki wideo. W wielu przypadkach jest to bardzo atrakcyjna forma rozliczeń ponieważ płacisz realnie za to z czego korzystasz, a jeśli połączy się to z atrakcyjnymi cenami BunnyNET, nowa usługa może okazać się jedną z ekonomiczniejszych.

Bunny.NET Stream i najważniejsze ustawienia

Na starcie tworzysz bibliotekę (możesz ich stworzyć wiele). Nadajesz jej dowolną nazwę i wybierasz punkty na świecie w jakich chcesz przechowywać swoje pliki. Dzięki temu będą szybciej dostarczane Twoim Klientom mieszkającym w różnych regionach świata.

Replikacja filmów na całym świecie

W kolejnym kroku możesz w zasadzie już załadować pliki wideo, ponieważ domyślne ustawienia usługi w większości przypadków są wystarczające. Jeśli jednak masz potrzebę skonfigurowania dodatkowych ustawień możesz to zrobić w bardzo prosty sposób.

Dostosowanie Playera

Odtwarzacz możesz dostosować do własnych potrzeb decydując o tym jakie jego składowe mają być dostępne, jaki ma być główny kolor, język (jest polski) itp.

Kontrolki odtwarzacza wideo

Dostosowanie odtwarzacza, to dosłownie kilka kliknięć więc nie powinno przysporzyć Ci najmniejszych kłopotów. Jeśli jesteś nieco bardziej zaawansowanym użytkownikiem możesz wstawić własne arkusze styli, aby mieć jeszcze większy wpływ na wygląd odtwarzacza.

Kodowanie

W tym miejscu możesz zdecydować m.in. o tym w jakich rozdzielczościach mają być automatycznie wygenerowane wersje przesyłanych filmów. To ważne ustawienia ponieważ pozwalają dynamicznie załadować jakość materiału wideo odpowiednią dla jakości łącza z jakiego osoba oglądająca film korzysta.

U siebie zazwyczaj stosuję poniższe rozdzielczości:

Dostępne rozdzielczości dla wideo

Osadzenie filmu na stronie

Wystarczy kliknąć na filmie, aby otworzyć okno w którym znajdziesz niezbędne adresy i kod do osadzenia na stronie w miejscu, gdzie chcesz opublikować film.

Kody do wstawienia na stronie

W tym miejscu możesz także załadować plik z napisami, a także zmienić lub wstawić własną miniaturkę.

Podsumowanie

To o czym napisałem powyżej, to tylko podstawowe – w większości zastosowań – ustawienia na które warto zwrócić uwagę. W rzeczywistości usługa ma ich znacznie więcej, dlatego prawdopodobnie znajdziesz i takie, które w Twoim przypadku mogą być ważne. Znajdziesz tu nawet narzędzia do monetyzacji swoich filmów 🙂

Istotą tej usługi jest przede wszystkim szybkość z jaką filmy są ładowane osobom je oglądającym, bo to przede wszystkim komfort widza jest najważniejszy. BUnny.NET Stream z tym zadaniem radzi sobie perfekcyjnie.

Czekam tylko na dodanie opcji pozwalającej tworzyć rozdziały wewnątrz filmów i kto wie czy za kilka miesięcy nie przesiądę się z Vimeo na Bunny.NET Stream 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *