Czy na bazie WordPressa można zbudować serwis społecznościowy? Tak i nie jest to żadna nowość. Taka możliwość dostępna jest dla każdego z nas od lat, ale BuddyBoss w mojej ocenie na tym polu sprawdza się najlepiej.

BuddyBoss wprowadzenie

BuddyBoss – to projekt, który ostatnio dość mocno mnie zainteresował z uwagi na projekt pod nazwą PoznajWP, który część z Was doskonale zna. To zainteresowanie okazało się na tyle duże, że zdecydowałem się na krok, do którego przymierzałem się już od dłuższego czasu, ale jak to w życiu bywa zawsze było coś ważniejszego. Też tak macie? Tym krokiem była migracja platformy edukacyjnej na LearnDash, który rozkochał mnie w sobie prostotą i możliwościami także na polu integracji z zewnętrznymi rozwiązaniami. Ale ten tekst nie dotyczy LearnDash, ale wspomnianego w tytule motywu BuddyBoss, o którym nieco więcej za chwilę. Zanim jednak, to cofnijmy się trochę w czasie.

Pamiętam gdy lawinowo dostawałem pytania o możliwość stworzenia serwisu społecznościowego. Tyle, że wtedy, a było to już ładnych X lat temu, prawie każdy pytający chciał stworzyć kolejną Naszą Klasę, nieco później kolejnego Facebooka, itp… Oj jak ja miałem dosyć tych rozmów, nawet sobie nie wyobrażacie… Dlatego szczerze cieszę się, że te czasy na dobre minęły i dziś większość myślących o tego typu projektach doskonale zdaje sobie sprawę, że takie strzały garażowe jak kiedyś NK czy wciąż Facebook, to “wybrańcy”, którym się po prostu udało. Dobry pomysł, w dobrym miejscu, dobrym czasie plus trochę szczęścia, potu i poszło.

Aktualnie myśląc o uruchamianiu serwisów społecznościowych w zdecydowanej większości koncentrujemy się na idei wokół której staramy się zjednoczyć grupę ludzi. Wcale nie musi być wielka z milionami aktywnych kont żebyśmy poczuli, że nasz projekt wypalił i ma rację bytu.

A pamiętacie czasy gdy fora były na topie? To było jeszcze przed eksplozją portali z cyklu Social Media i pamiętam jak dziś, że ogromna ilość osób chciała mieć swoje własne forum. To było wtedy modne. W firmie hostingowej jaką wówczas prowadziłem co rusz ktoś stawiał kolejne i kolejne i kolejne… Większość oczywiście padała po krótkim czasie, czy wręcz nie doczekała nawet swojej pierwszej odsłony – trochę tak jak teraz sklepy za które biorą się osoby bez przygotowania – ale zdarzały się takie, które wystartowały, przetrwały i funkcjonują do dziś.

Nawet ja, choć generalnie nie należę do zagorzałych sympatyków tego rodzaju pomysłów, jakieś 8 lat temu prowadziłem kameralne forum. Wiecie co to było? Pewnie nie trudno się domyślić 🙂 Oczywiście forum dla webmasterów. Działało kilka lat, ale ostatecznie odpuściłem z prozaicznych przyczyn. Co więcej. Moja druga połowa, totalnie nietechniczna przez bodajże trzy lata prowadziła forum dla mam, które momentami miewało naprawdę dużą aktywność. Tematyka chłonna. Pamiętam, że wykorzystałem wówczas soft #ffffff;" href="https://invisioncommunity.com/" target="_blank" rel="noopener">https://invisioncommunity.com/ który nadal jest i chyba ma się dobrze, choć teraz już w nieco innej formie. Ewolucja.

Były też epizody z wdrożeniami obiecującego niegdyś skryptu Dolphin 6, 7 i teraz pisząc ten artykuł chciałem sprawdzić czy projekt wciąż jeszcze istnieje i faktycznie jest #ffffff;" href="https://www.boonex.com/" target="_blank" rel="noopener">https://www.boonex.com/ I to rozwiązanie się zmienia, a aktualnie twórcy rozwijają nowy projekt pod nazwą UNA CMS, choć Dolphin z tego co widzę także jest jeszcze w ofercie. Było minęło.

No dobrze zostawmy wspomnienia, a skoncentrujmy się na tym co dziś mamy do dyspozycji w kontekście pomysłów na społeczność, a także WordPressa i jego narzędzi.

Od lat popularne wtyczki takie jak bbPress czy BuddyPress wciąż są do Twojej dyspozycji i wciąż pojawiają się ich kolejne wersje, ale mnie nigdy do siebie nie przekonały. Na PoznajWP, gdy platforma startowała w zeszłym roku były obie, ale okazały się dla kursantów mało praktyczne, stąd ostatecznie uruchomiłem niezależny serwis HelloWP bazujący na rozwiązaniu w modelu SaaS, a wspomniane wtyczki poszły w odstawkę. Decyzja o zmianie patrząc z perspektywy czasu była jak najbardziej słuszna, co zresztą potwierdzili sami uczestnicy kursów.

BuddyBoss

Brzmi prawie jak BuddyPress i jeśli mam być szczery, to gdy po raz pierwszy ta nazwa otarła się o moje uszy odruch był błyskawiczny: “…kolejne Buddy…” Nawet nie siliłem się wówczas, żeby przyjrzeć się projektowi bliżej. Zmieniłem jednak zdanie, gdy dostrzegłem coraz więcej narzędzi integrujących się z BuddyBoss jak chociażby jedna z moich ulubionych wtyczek członkowskich WishList Member. Cóż zatem było robić. Przyjrzałem się, a BuddyBoss sam z siebie rozbudził we mnie jeszcze większe zainteresowanie.

BuddyBoss i BuddyBoss Platform

Pięknie prezentująca się społeczność na wyciągnięcie ręki.

BuddyBoss społeczność

Zacznijmy może od tego, że pierwotnie BuddyBoss funkcjonował jako sam motyw. Chcąc uruchomić na nim społeczność trzeba było korzystać z innej wtyczki, o której wcześniej wspomniałem: BuddyPress. Problem jednak polegał na tym, że chcąc mieć więcej możliwości trzeba było instalować kolejne rozszerzenia dla BuddyPress z czego wiele to dodatki płatne. I tak z biegiem czasu, na pewnym etapie rozwoju okazywało się, że koszty licencji poszczególnych rozszerzeń drastycznie podnoszą budżet prowadzenia projektu. 

Taka konstrukcja jak nie trudno się domyślić miała również inną wadę. Instalowanie wielu dodatków pochodzących od różnych developerów zwiększa ryzyko problemów kompatybilności np. przy aktualizacji motywu, samej wtyczki BuddyPress jej dodatków itd. Nie raz, nie dwa tego doświadczyłem i zapewne wszyscy właściciele stron wykorzystujących to rozwiązanie na większą skalę od dłuższego czasu. 

Twórcy motywu BuddyBoss doskonale zdają sobie z tego sprawę dostrzegając te mankamenty. Pomyśleli więc co by było gdyby zaoferować wszystkie kluczowe elementy serwisu społecznościowego pod jednym parasolem. Tak żeby właściciel strony miał to czego potrzebuje, żeby mógł zoptymalizować koszty i zminimalizować ryzyko problemów z kompatybilnością. Tak właśnie narodził się dodatek dla BuddyBoss o nazwie BuddyBoss Platform wprowadzający wszystkie najważniejsze elementy społecznościowe, a nawet więcej, bo nie tylko uruchomimy fora, grupy dyskusyjne, ale także możemy na tym środowisku oprzeć własną platformę edukacyjną!

Pewnie już wiesz do czego piję 🙂 Tak, dokładnie. Gdy zobaczyłem możliwości, jakość kodu i dostępne integracje, nie było odwrotu. Nie wyobrażam sobie, żebym moim kursantom nie dał tego to co najlepsze, a BuddyBoss w połączeniu z LearnDash, to obecnie bezkonkurencyjny duet jak chodzi o platformę społecznościowo-edukacyjną na na bazie WordPressa.

Owszem BuddyBoss Platform można wykorzystać solo na innym motywie WordPress, ale tylko połączenie motywu BuddyBoss i BuddyBoss Platform pozwoli Ci błyskawicznie uruchomić i poprowadzić bardzo estetycznie prezentującą się społeczność. Wszystko jest tu dopięte na ostatni guzik.

Co możesz zrobić dzięki tej kombinacji?

Mowa oczywiście o kombinacji BuddyBoss i BuddyBoss Platform. Możesz zrobić naprawdę bardzo dużo i jestem pewien, że w przypadku wielu projektów społecznościowych ten duet, no może trio, bo dorzuciłbym jeszcze WooCommerce, załatwi Ci temat kompleksowo.

 1. Społeczność z profilami użytkowników, aktualnościami, wpisami, statusami, prywatnymi wiadomościami, grupami społecznościowymi, forami, znajomymi, a nawet zaproszeniami e-mail osób niebędących jeszcze  członkami. Żeby to zrobić nie musisz instalować żadnych dodatkowych wtyczek!
 2. Sprzedasz swoje treści. BuddyBoss integruje się rewelacyjnie WooCommerce, dzięki czemu możesz sprzedawać treści na zasadzie subskrypcji lub jednorazowej opłaty. Integracja z WishList Member to kolejne możliwości na tym polu. Nie dalej jak wczoraj oglądałem na YouTube wspólny live współtwórcy BuddyBoss i WishList, gdzie poza omawianymi istniejącymi już możliwościami integracji mowa była o kolejnych głębszych.
 3. Uruchomisz platformę eLerningową. Możesz tworzyć, hostować i zarządzać swoimi kursami dzięki rewelacyjnej integracji z LearnDash.
 4. Inne integracje z wtyczkami WordPress, dzięki którym podkręcisz jeszcze bardziej doznania członków społeczności, stworzysz serwis z ogłoszeniami o pracę, z wydarzeniami itp.

Konfiguracja BuddyBoss

Jak widzisz możliwości jest bez liku, ale to wszystko po instalacji trzeba jakoś pospinać i odpowiednio skonfigurować pod kątem własnych potrzeb. I z tym jest już trochę pracy. Nie wiem jednak czy nazwać to mankamentem czy nie, bo siłą rzeczy jeśli mamy tak dużo możliwości powinniśmy mieć równie dużo jeśli nie więcej opcji modelowania projektu, a to wiąże się z rozbudowaną konfiguracją.

O ile sama instalacja jak to w przypadku motywów czy wtyczek WordPress’a to kilka kliknięć, to jeśli chcemy wszystko ładnie poukładać musimy zarezerwować sobie całkiem sporo czasu. Owszem można zaimportować przykładowe dane takie jak użytkowników, wpisy na forach czy grupy, ale sama funkcjonalność jakiej potrzebujesz czeka na Twoje decyzje.

Sam motyw wyposażymy jest w wewnętrzny panel zarządzania i tu opcji konfiguracyjnych znajdziemy całkiem pokaźną ilość.

Opcja konfiguracyjne motywu BuddyBoss

Elementor

To co zapewne ucieszy wielu miłośników Elementora i przyszłych właścicieli społeczności, to kompatybilność BuddyBoss z tym popularnym builderem. Działa to naprawdę dobrze, a będzie jeszcze lepiej, bo lada moment ma się pojawić wersja BuddyBoss z własnymi widgetami Elementora! Czego chcieć więcej 🙂

Sporo przepracowałem czasu z tym motywem i jak dotąd nie zauważyłem, żadnych problemów podczas pracy z Elementorem. Gdy pojawią się nowe widgety (póki co jest jeden dla menu), to z pewnością komfort będzie rewelacyjny. Oczywiście jeśli nie pracujesz z Elementorem, a wolisz wykorzystać natywnie Gutenberga, to również niebawem zagoszczą stosowne bloki.

Komponenty BuddyBoss Platform

BuddyBoss Platform, to rozszerzenia dla motywy BuddyBoss, które przekształca Twoją stronę w rasową społeczność. Przede wszystkim decydujesz o komponentach w jakie chcesz wyposażyć swój serwis i jakie są w danym momencie rozwoju Twojego projektu niezbędne. W momencie gdy piszę ten artykuł jest ich 12, do których zaliczyć można:

 1. Profile użytkowników
 2. Typy profili i ich pola
 3. Ustawienia konta
 4. Powiadomienia
 5. Grupy społeczne
 6. Fora dyskusyjne
 7. Aktywności
 8. Ładowanie mediów
 9. Prywatne wiadomości
 10. Znajomi
 11. Zaproszenia email do społeczności
 12. Wyszukiwarka

Każdy z wymienionych komponentów to natywne, świetne możliwości od BuddyBoss oraz szereg ustawień konfiguracyjnych. Każdy z nich możesz aktywować lub nie w zależności od bieżących potrzeb Twojego serwisu i społeczności.

Na PoznajWP gdzie BuddyBoss na dobre zagościł nie aktywowałem części z nich, przynajmniej na razie. Nie dlatego, że ich nie chcę, ale głównie dlatego, że nasza platforma komunikacji i grupy wsparcia działają już na niezależnym środowisku, do którego kursanci się przyzwyczaili i polubili. Nie chcę więc wprowadzać zbędnego zamieszania, ale oczywiście nie wykluczam, że za jakiś czas nasze grupy wsparcia przy kursach zaczną aktywność w ramach możliwości jakie oferuje BuddyBoss. Pod wieloma względami będzie to optymalne, ale czas pokaże.

Demo BuddyBoss

BuddyBoss i BuddyBoss Platform, to duet za który trzeba zapłacić jak zresztą w przypadku każdego dobrego pełnowartościowego narzędzia. O kosztach jeszcze napiszę. Natomiast to co jest istotne, to śmiało możesz przetestować możliwości jakie oferuje to środowisko aktywując testową instancję Sandbox na stronie twórców.

Wersja demo BuddyBoss

Ile kosztuje BuddyBoss

Patrząc na cennik i jednocześnie mając na uwadze, to jak potężne narzędzie otrzymujesz, aż trudno uwierzyć, że inwestując rocznie 228 dolarów możesz uruchomić i poprowadzić tak funkcjonalny serwis społecznościowy. Jeśli jeden to za mało dołóż 60 dolarów i uruchom ich 5, a jeśli i to okaże się w Twoim przypadku niewystarczające, to za 348 dolarów odpalisz 10 społeczności. To tak jakbyś za jedną zapłacił niecałe 39 dolarów rocznie! Pamiętaj też, że praktycznie nie potrzebujesz żadnych zewnętrznych dodatków jak ma to miejsce w przypadku innych narzędzi, a więc Twoja inwestycja może zamknąć się w naprawdę atrakcyjnej kwocie. 

buddyboss cennik

Jakiś czas temu cennik zawierał tylko wersję dla jednej i 5 stron. Plus były dodatkowe usługi polegające na zakupie licencji, instalacji i konfiguracji środowiska, co kosztowało 3000 dolarów za podstawę lub 8000 dolarów jednorazowo plus od 19 dolarów abonamentu miesięcznego. W tej chwili w cenniku zawitała dodatkowo licencja dla 10 stron, a pozostałe pakiety zniknęły, przynajmniej z oficjalnej strony cennika, bo podejrzewam, że wciąż możesz z nich korzystać jeśli chcesz.

Recenzja BuddyBoss: Co mi się podoba?

 • BuddyBoss skonsolidował potężne funkcje serwisu społecznościowego, takie jak prywatne wiadomości i grupy społecznościowe, pod jednym parasolem, dzięki czemu budowanie społeczności jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
 • Doskonale integruje się z LearnDash i wieloma innymi wtyczkami WordPress, z których namiętnie korzystam w tym z Elementorem Pro i WishList Member.
 • Dostosowanie motywu do własnych potrzeb jest obszerne i zapewnia wszystko co niezbędne.
 • Estetyka i prostota z zaszytymi zaawansowanymi funkcjami
 • Bezproblemowe tłumaczenie
 • Częste aktualizacje i niezwykle interesująca mapa rozwoju
 • Jest bardzo tani, biorąc pod uwagę to, jak niesamowite możliwości oferuje.

Recenzja BuddyBoss: Co mi się nie podoba?

 • Opanowanie tego systemu może okazać się trudne i z pewnością będziesz musiał sięgnąć po dokumentację i tutoriale na stronie producenta.
 • Ustawienia domyślne mogą sprawić, że poczujesz się nieco zagubiony. Na stronie producenta wersje demo wyglądają zachęcająco, a Ty po instalacji masz coś co kompletnie tego nie przypomina. Dla osób początkujących może to być irytujące.
 • Pomimo ogromu możliwości niektóre funkcje nie mają opcji umożliwiających ich dostosowywanie.

Jak wykorzystać BuddyBoss

Pomysłów na projekt może być wiele. Możesz chcieć po prostu stworzyć społeczność skupioną wokół pewnego tematu/idei i być może to będzie realizowało Twoje cele w 100%. Możesz budować społeczność wokół produkowanych treści, np. sprzedając kursy onLine, co jest dziś dość powszechne, ja sam także to robię. To pomysły, które najczęściej przychodzą do głowy. Jednak gdy zastanowisz się głębiej możesz dojść do wniosku, że BuddyBoss i jego narzędzia świetnie sprawdzą się także w tradycyjnym sklepie internetowym, który jednak będzie wyróżniał się na tle Twoich konkurentów. Dlaczego?

Wyobraź sobie, że uruchamiasz sklep z ciuchami, albo sklep z suplemantami diety, sklep sportowy, sklep dla mam i… mógłbym wymieniać jeszcze długo. Jak funkcjonują typowe sklepy, których jest zatrzęsienie i co chwila powstają kolejne? WordPress + WooCommerce > wrzucić produkty, odpalić kampanię na Fejsie i czekać na zamówienia. Klient zamówi, podziękujesz i może jeszcze się kiedyś spotkacie jak wyślesz info na FB o nowej promocji, albo roześlesz mailing. Po temacie.

A teraz wyobraź sobie, że Twój sklep to oprócz produktów także społeczność, gdzie ludzie dzielą się między sobą pomysłami na to w co się ubrać, jak zadbać o dziecko, jak przeprowadzić efektywny trening, co dziś zdrowego ugotować… Wyobraź sobie, że Twoi Klienci po zakupie produktu zaczynają się angażować w rozmowy na grupach w ramach Twojego sklepu (nie na Facebooku!!!), zaczynają żyć tematami wokół Twoich produktów i cały czas mają z nimi styczność. Jak sądzisz co się wtedy stanie? Ile takich sklepów widziałeś?

Nie mówię, że będzie łatwo, ale jeśli Ci się uda, a BuddyBoss daje Ci konkretny fundament do działania, to korzyści z tego płynące okażą się nieporównywalnie większe niż w przypadku posiadania kolejnego w sieci sklepu z produktami X. To przecież już było.

Aplikacja mobilna

Jeśli chcesz podnieść swoją społeczność na wyższy poziom możesz stworzyć własna aplikację mobilną lub wykorzystać gotowe rozwiązanie opracowane przez twórców BuddyBoss, co z pewnością pozwoli Ci zaoszczędzić nie mały grosz, a jednocześnie sprawi, że dynamika rozwoju społeczności może znacząco przyspieszyć.

BuddyBoss na przełomie marca i kwietnia 2021 oficjalnie udostępnił swoją aplikację dla każdego zainteresowanego. Można ją dostosować do własnych potrzeb np. zmieniając branding, a potem opublikować ją w AppStore i Google Play.

BuddyBoss Podsumowanie

Motyw BuddyBoss jest bez wątpliwości wiodącym motywem WordPress do tworzenia serwisów społecznościowych. Na rynku nie ma obecnie nic, co mogłoby się równać z tym narzędziem. Owszem pewnego rodzaju alternatywy jak BuddyPress z masą rozszerzeń są, ale jeśli dogłębnie porównasz te dwa rozwiązania dostrzeżesz ogromną różnicę, zarówno jak chodzi o koszty, stabilność i jakość. Widząc to, prawdopodobnie tak jak ja stwierdzisz, że jednak alternatywy nie ma. To po prostu świetny produkt.

Integracja z BuddyBoss Platform, wtyczką rozwijaną przez tę samą firmę, łączy w jednym miejscu wszystkie funkcje i komponenty eliminując potrzebę dokładania kolejnych wtyczek i dodatków.

Jeśli szukasz najłatwiejszego i jednocześnie najbardziej zaawansowanego sposobu na stworzenie własnego serwisu społecznościowego, motyw BuddyBoss i wtyczka BuddyBoss Platform, to wszystko czego potrzebujesz.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 2

 1. Monika pisze:

  Fantastyczny artykuł! W sumie przeczytałam ich tutaj góra 5, a dopiero teraz spostrzegłam, że masz w pisaniu ten sam wspaniały, gawędziarski styl wypowiedzi, jaki ukochałam w Twoich kursach. Abstrahując od oceny narzędzi BuddyBoss, które de facto są niesamowite w swojej mocy tworzenia serwisów społecznościowych, to bardzo miło się dowiedzieć – jakby zajrzeć od kuchni – jak tworzyła się najlepsza web akademia PoznajWP. Kursanci są bardzo wdzięczni ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.