Elementor ma się dobrze i zapewne większych zmian na tym polu nie można się spodziewać, ale idea builderów wciąż jest żywa i co pewien czas dowiaduję się o kolejnych odkryciach takich jak Bricks Builder dla WordPressa, o którym dziś słów kilka.
Zacznę jednak od małego wprowadzenia. Miałem krótką, sympatyczną wymianę maili z jednym z moich studentów, który napisał:
[…] Jestem bardzo wdzięczny, że na Ciebie trafiłem i na Twoje kursy bo dużo mi pomogły, a przede wszystkim otworzyły mi nowe drzwi […] W każdym razie znalazłem nowe powołanie i pasję, też dzięki Tobie 🙂
Sławku dziękuję! Jest mi niezmiernie miło, że mogłem pomóc Ci na twojej drodze!
W naszej korespondencji Sławek wspomniał, że zaczął od moich kursów, a dziś dalej intensywnie się rozwija i szuka własnej ścieżki. Sławkowi przypadł do gustu CMS Webflow i planuje część swoich prac realizować w oparciu o ten system.
Mam za sobą podobny etap. Testowałem praktycznie wszystkie popularne CMS-y i kreatory stron. Pomimo, że wiele z nich niektórymi swoimi możliwościami oczarowało mnie z miejsca, to mimo wszystko pozostaję wierny WordPressowi. Co tak mnie przy nim trzyma? Mógłbym na ten temat poprowadzić wykład, ale gdybym miał wskazać jedną cechę tego ekosystemu, którą cenię najbardziej powiedziałbym, że jest nią “możliwość wyboru“.
Bezdyskusyjnie to coś co cenię ponad wszystko. Jako właściciel strony mogę zdecydować o tym jaką metodologię pracy przyjmę. Własny motyw, gotowy motyw, gotowe lub własne wtyczki i w końcu mogę zdecydować, która z wtyczek wykonująca podobne zadanie jest mi bliższa i z którą mi po drodze. Wybór, którego wiele systemów nie daje, a na pewno nie na taką skalę jak WordPress.
Zwróć uwagę na buldery. Jeśli rzucisz okiem na inne systemy CMS, to zazwyczaj masz jeden builder stanowiący integralną część systemu CMS. Czy Ci odpowiada czy nie pozostaje z nim pracować. Czasem trudno samemu przed sobą przyznać się, że może nie koniecznie to był dobry wybór. Trwamy przy nim wmawiając sobie, że jest super tak długo, aż bańka pęknie i wtedy szukamy na nowo. Ile razy to przerabiałem 🙂
WordPress ma ogromną ilość kreatorów stron. Do koloru do wyboru. Nie odpowiada Ci jeden, sięgasz po kolejnego aż w końcu znajdziesz takie rozwiązanie, które wpisuje się najlepiej w Twoje potrzeby u upodobania. Nie musisz przy tym zmieniać systemu CMS. O jakich kreatorach mowa? Wymienię tylko kilka: Elementor, Beaver Builder, Divi, SiteOrgin, Sandwitch, Brizy, Themify, Oxygen, SeedProd, Visual Composer, Thrive Architect… to naprawdę wciąż nie wszystkie. Tydzień temu pojawił się kolejny 🙂
Bricks Builder
Ten nowy Builder, to analogicznie jak Divi motyw i kreator stron w jednym. Jednak w przeciwieństwie do Divi, którego menologia pracy mi osobiście nie leży, Bricks wykorzystuje analogiczne mechanizmy jak inne buldery w tym Elementor, Oxygen, Thrive Architect itd…
Produkt na tyle młody, że trudno na starcie oczekiwać, że zagrozi pozycji Elementora i innych, ale z pewnością warto się mu przyjrzeć, ponieważ to niezwykle ciekawy i obiecujący kreator stron dla WordPressa.
Builder layoutu strony
Każdy szanujący się kreator WordPress ma możliwość budowy layoutu strony. Zaprojektujesz nagłówek, stopkę, wygląd pojedynczych stron, wpisów lub innych rodzajów zawartości. Bricks także to oferuje.
W zasadzie można powiedzieć, że od tego zaczyna się praca z tym narzędziem. Trzeba przygotować fundament czyli szablony dla poszczególnych składowych witryny. Jak już wspomniałem nie ma tu innego motywu, więc gdy zainstalujesz Bricks strona będzie białą kartą do zagospodarowania.
Gotowe szablony
W sytuacji gdy po raz pierwszy dotykasz narzędzia, dobrze móc zaimportować jakieś przykłady aranżacji, żeby szybciej zrozumieć i przyswoić sposób pracy. Nie inaczej jest w przypadku Bricks. Gdy tworzysz nowy szablon np. dla nagłówka, stopki itd… możesz wybrać gotowe templatki udostępniane przez społeczność Bricks. Nie ma tego jeszcze dużo, ale pomysł na możliwość udostępniania własnych szablonów innym użytkownikom buildera może spowodować, że biblioteka zacznie szybko rosnąć.
Dodając szablon wybierasz jego rodzaj (na poniższym przykładzie Header – nagłówek) i uruchom edycję (żółty przycisk).
Gdy to zrobisz uruchomi się edytor. Od tego momentu albo układasz sobie wszystko od zera, funkcjonuje bardzo podobnie do tego co być może znasz z Elementora:
lub wybierasz z biblioteki gotowy szablon do zaimportowania i poźniejszej modyfikacji:
Widgety
Te, które są wykorzystywane najczęściej masz na pokładzie Bricks, a kolejne zapewne będą się pojawiały wraz z rozwojem narzędzia. Jakie dziś znajdziesz w wersji 1.0? Podstawowe takie jak: Nagłówek, Tekst, Przycisk, Ikona, Obraz i Wideo…
Lista, zakładki, formularze, liczniki, opinie, własny kod…
galerie, pliki audio, karuzele, slajdy i pliki SVG….
Lista wpisów, menu, sidebar, wyszukiwarka, shortcode i inne:
A gdzie WooCommerce?
WooCommerce
Właściciele sklepów, którzy chcieliby skorzystać z Bricks muszą jeszcze chwilę poczekać. Builder dla WooCommerce jest na etapie kodowania. Gdy tylko się pojawi dam znać. Na obecną chwilę wiem, że na starcie pozwoli na zaprojektowanie strony pojedynczego produktu, archiwów, strony zamówienia, strony moje konto i strony podziękowania za zakup.
Prawdopodobnie udostępniony zostanie jako dodatkowe rozszerzenie, które będzie rozliczane osobno. Nie będzie to dotyczyło tych, którzy skorzystali z oferty lifetime. Każdy użytkownik licencji dożywotniej dostanie moduł WooCommerce.
Co jeszcze
Globalna paleta kolorów, animacje, filtry CSS, dostęp do bezpłatnej biblioteki zdjęć Unsplash, globalne ostylowanie motywu, własne fonty i na pewno wiele pominąłem 🙂
Pamiętaj, to dopiero start. Wersja 1.0 od której nie można oczekiwać zbyt wiele, jednak to co już jest na dzień dobry w zupełności wystarcza do uruchomienie bardzo fajnych stron i blogów. Na sklep trzeba jeszcze poczekać 🙂
Wydajność Bricks
To wydajniejszy kreator dla WordPressa niż Elementor, Divi (ostatnio trochę podkręcone), Beaver Builder, Visual Composer i inne. Nie wiem jak w odniesieniu do Oxygen, które także mocno wyróżnia się na plus jak chodzi o generowany kod strony, jeszcze tego nie porównywałem. Sądzę, że oba te narzędzia mogą osiągać podobne wyniki.
Szybko sklecona strona z nagłówkiem, treścią, galerią zdjęć i stopką bez jakiejkolwiek optymalizacji obrazów, bez minifikacji plików, nawet bez kompresji po stronie serwera i zero mechanizmów cache.
Wynik powyższej strony na Google Page Speed Insights jak poniżej:
Spróbuj stworzyć tak samo wyglądającą stronę w Elementorze korzystając z Theme Buildera, tak aby zbudować również nagłówek z logo, menu i stopkę, a potem bez najmniejszej optymalizacji puść test. Jestem pewien, że wyniki będą znacznie gorsze.
Kod generowany przez Bricks jest lepiej zoptymalizowany niż w większości innych podobnych narzędzi i to widać. Pewnie domyślasz się jaki będzie wynik przy włączeniu podstawowej optymalizacji (nie optymalizowałem zdjęć):
Przeglądając stronę Bricks na pewno trafisz na tabelkę z porównaniem wydajności.
Spore różnice i jeśli tego nie popsują, to będzie kolejny, oprócz Oxygen, kreator dla WordPressa, który będę polecał każdemu kto za priorytet bierze wyniki jakości i jest skłonny poświęcić swojej stronie nieco więcej czasu.
Bricks po polsku
Na stronie twórców znalazłem informację, że Bricks jest dostępny także w języku polskim. Co prawda po instalacji mam angielski, ale nie wnikałem jeszcze dlaczego 🙂 Gdy sprawdzę i okaże się, że aktywacja naszego języka będzie wymagała dodatkowego działania dam znać. W obecnej chwili wg oficjalnych informacji Bricks obsługuje następujące języki: Angielski, Niemiecki, Portugalski, Hiszpański, Rosyjski, Francuski, Włoski, Duński i Polski.
Poziom trudności
Podstawowe pytanie. Czy korzystając z Bricks praca będzie tak wygodna jak w przypadku Elementora? Na początku na pewno nie. Przyzwyczajenia zrobią swoje i możesz czasem poczuć frustrację, że coś nie zachowuje się tak jak tego oczekujesz. To jednak tylko przyzwyczajenie, które można zmienić.
Gdy zdecydujesz się na Bricks i chwilę podziałasz z tym narzędziem, w końcu przełamiesz lody i poczujesz komfort. Może nie będzie aż tak duży jak w przypadku Elementora, gdzie w sytuacji kiedy widgetu brak można go dołożyć inną wtyczką, a i sama praca z dostosowaniem wyglądu jest w mojej ocenie w Elementorze nieco bardziej komfortowa i intuicyjna. Coś za coś 🙂
W każdym razie Bricks jest prostszy niż Oxygen i może sobie z nim poradzić każdy, kto znajdzie czas żeby tego narzędzia się nauczyć. Nie wykluczone, że powstanie osobny kurs na PoznajWP związany z tym kreatorem.
Koszt
Elementor wystrzelił z cenami 9 marca, więc konkurencja zaciera ręce, bo część developerów i freelancerów odwróci się od Elementora na rzecz chociażby Bricks. Koszt przejścia jest naprawdę niewielki!
Aktualnie w związku z tym, że narzędzie dopiero co zostało udostępnione, można je nabyć w ofercie lifetime z 40% rabatem. 1000 stron w przypadku Elementora, to prawie 1000 dolarów rok w rok. 1000 stron na Bricks to 149 dolarów jednorazowej opłaty. Kuszące? A jakże!
Nawet jeśli teraz coś może się w Bricks nie podobać, to czuję nosem przyszły sukces, dlatego bez zastanowienia sięgnąłem po to narzędzie gdy zobaczyłem jego możliwości i potencjał.
Nie jest to jeszcze pewne, ale twórcy rozważają wprowadzenie planów abonamentowych rozliczanych rocznie i prawdopodobnie wycofają aktualną ofertę lifetime, która ma służyć jako narzędzie marketingowe i środek dzięki któremu dostają feedback od użytkowników na temat produktu. Jeśli tak się stanie, to każdy kto skorzysta z oferty dożywotniej prawdopodobnie nie pożałuje tej decyzji, zwłaszcza freelancerzy i agencje. Builder zapowiada się bardzo dobrze i wiele wskazuje na to, że ma szansę stać się silnym konkurentem dla Oxygen, nie wspominając o pozostałych kreatorach.
Kolejne wydania prawdopodobnie przyniosą także inne zmiany. Aktualnie Bricks oparty jest o zagnieżdzoną strukturę: sekcja > wiersz > kolumna > element. Jest to podejście mniej elastyczne w porównaniu chociażby do tego co oferuje Oxygen, na szczęście zostało to dostrzeżone i już trwają prace nad wprowadzeniem kontenerów, co da znacznie większą swobodę aranżacji treści.
Zajrzyj na stronę Bricks, żeby poczytać więcej i obejrzeć filmiki, na których zaprezentowana jest praca z tym kreatorem. Na pewno również nagram krótkie wprowadzenie do Bricks i umieszczę na YT oraz w tym miejscu.
Jeśli masz własne przemyślenia na temat nowego kreatora stron dla WordPressa, być może już z niego korzystasz, daj znać w komentarzach jakie są Twoje wrażenia.