Informacje w czasie rzeczywistym przyciągają sporą część użytkowników Internetu. Często chcemy wiedzieć co dzieje się w miejscu gdzie akurat być nie możemy i idealnie jeśli są to informacje serwowane jeszcze w trakcie wydarzenia.

Znacie z pewnością serwisy, zwłaszcza sportowe, które w ten sposób relacjonują wydarzenia na swoich stronach. To najczęściej spotykana forma blogowania w czasie rzeczywistym, ale w praktyce nie muszą to być wyłącznie relacje sportowe. Możesz publikować w ten sposób przemyślania, spostrzeżenia i wrażenia z praktycznie dowolnego rodzaju wydarzenia w jakim uczestniczysz. Dzielisz się swoimi odczuciami na blogu, a z drugiej strony Czytelnicy reagują na to co publikujesz. Wszystko w czasie rzeczywistym!

Jeśli zajmujesz się opisywaniem wydarzeń od sportu po politykę, wiadomości i nie tylko, myślę, że jest to interesujące narzędzie do rozważenia. Przyjrzymy się mu.

Arena

Tak brzmi nazwa platformy dzięki której Twój blog nabierze rumieńców za sprawą blogowania na żywo. Arena to jednak nie tylko blogowanie. Platforma oferuje narzędzie do obsługi czatu relacjonowanego wydarzenia, narzędzie do monitorowania sieci społecznościowych w celu pobierania opinii z zewnątrz i kilka fajnych funkcji skierowanych do blogerów sportowych.

Arena i najważniejsze funkcje

Arena jak już wspomniałem, to platforma do blogowania w czasie rzeczywistym. Najważniejsze możliwości jakie oferuje to:

  • Blogowanie na żywo w czasie rzeczywistym
  • Streaming z mediów społecznościowych (decydujesz co udostępnisz na żywo, a co wiąże się z wydarzeniem)
  • Czat na żywo
  • Analizy w czasie rzeczywistym
  • Publikowanie krzyżowe na Twitterze i Facebooku
  • Możliwość współpracy większego zespołu redakcyjnego
  • Funkcje monetyzacji

Osoby relacjonujące wydarzenia sportowe oprócz powyższych kilka dodatkowych funkcji. Wbudowany kalendarz sportowy, który pozwala odwiedzającym naszą stronę wybierać interesujące ich wydarzenia. Arena automatycznie zaimportuje informacje o drużynie / sportowcu. Może również automatycznie synchronizować w czasie rzeczywistym wyniki meczu w treści postów na blogu.

Jak osadzić wydarzenia z Areny na bloga WordPress

Arena dla WordPressa to dwa klocki. Z jednej strony masz platformę, gdzie pracujesz z relacją, z drugiej na swoim blogu WordPress instalujesz wtyczkę, która pozwala błyskawicznie osadzić relację dla Czytelników Twojej strony.

To co musisz zrobić to jedynie założyć bezpłatne konto na stronie Areny. Daje Ci ono podstawowe narzędzia, ale ich spektrum i tak jest imponujące. Bez problemu poprowadzisz bloga na żywo, wykorzystasz czat, aplikację mobilną czy media społecznościowe.

Gdy konto masz już aktywne, tworzysz wydarzenie, a po zainstalowaniu wtyczki na swoim WordPressie możesz wykorzystać specjalny blok Gutenberga, aby osadzić swoją relację na dowolnej podstronie czy w ramach wybranego artykułu bloga.

Krok 1 – Tworzymy wydarzenie

Będąc zalogowanym na platformie Arena po prostu kliknij w przycisk dodania nowego wydarzenia.

Arena - dodawanie wydarzenia

Gdy tworzymy pierwsze wydarzenie uruchamia się przewodnik, który pomoże odpowiednio je skonfigurować:

Pierwsze wydarzenie relacji na żywo

W pierwszym kroku musimy określić kategorię wydarzenia. Jeśli relacjonujemy coś ze świata sportu, wybieramy odpowiednią opcję, a w ślad za tym pojawiają się kolejne podkategorie. Możemy więc precyzyjnie określić jakiej dyscypliny sportowej wydarzenie dotyczy.

Kategoria tematyczna wydarzenia na żywo

Wybierając dla przykładu piłkę nożną, przejdziemy do kolejnego kroku, gdzie wybierzemy ligę:

i dalej konkretny mecz:

Nieźle prawda? 🙂 Jak widzisz jeśli chodzi o wydarzenia sportowe konfiguracja może być bardzo szczegółowa. Dalej mamy nawet taką funkcję, że jeśli nie chcemy sami pisać, możemy udostępniać na autopilocie komentarze pisane przez dziennikarzy Areny, niestety języka polskiego nie uświadczymy 🙂

Ta funkcja pozwala publikować automatycznie wpisy redaktorów Areny

Kolejny krok to integracja z mediami społecznościowymi. Możemy spiąć różne serwisy społecznościowe i strumieniować komentarze przesyłane przez ich użytkowników.

Opcje pozwalające na połączenie relacji z mediami społecznościowymi

Możemy ręcznie wybrać treści z social media lub opublikować je automatycznie zgodnie z kryteriami jakie zdefiniujemy, np. profile, hasztagi, słowa kluczowe… Istnieje tu nawet analiza i filtrowanie nastrojów 🙂 Na przykład, jeśli jesteś fanem Barcelony i Twój blog na tym się koncentruje, możesz wybrać tylko pozytywne komentarze na temat Barcelony i negatywne na temat drużyny przeciwnej 🙂

Kolejny etap to wprowadzenie szczegółów na temat wydarzenia. W przypadku wydarzeń sportowych, które są już w systemie Areny część z tych informacji zostanie wypełniona automatycznie:

Ogólny opis relacji na żywo

Zwróć uwagę, że jest możliwość wybrania z listy języka. Jeśli wybierzemy język polski (jest), to interfejs publikowanych treści na blogu będzie w naszym rodzimym języku.

Przechodząc dalej mamy ustawienia dotyczące komentarzy i czatu. Komentarze możemy włączyć lub wyłączyć, to samo z czatem, choć tu dodatkowo decydujemy jeszcze o jego położeniu:

Opcje pozwalające włączyć komentarze i czat w ramach bloga na żywo

Z kolei ostatni krok konfiguracji wydarzenia to monetyzacja. Jeśli zdecydujemy się na wyświetlanie reklam możemy to w tym miejscu skonfigurować. Wydarzenie jest gotowe!

Kod do osadzenia na stronie

Moglibyśmy zacząć już wrzucać wpisy pod wydarzenie, ale zapewne chcemy je jeszcze umieścić na naszej stronie. Można skopiować kod wygenerowany w podsumowaniu i wstawić tam gdzie chcemy lub możemy wykorzystać wtyczkę WordPress.

Krok 2 – Osadzamy wydarzenie na blogu WordPress

Wtyczkę jak nietrudno się domyślić znajdziemy oczywiście w repozytorium WordPressa.

Wtyczka integrująca blogowanie na żywo ze stroną WordPress

Po jej zainstalowaniu edytor Gutenberg zostanie wzbogacony o dodatkowy blok dla wydarzeń Areny. Wystarczy że dodamy dowolną stronę lub wpis i osadzimy ten blok:

Blok edytora Gutenberg

Wybierzemy z listy wcześniej utworzone wydarzenie i całość jest gotowa do publikacji:

Osadzony blok Gutenberga

Po opublikowaniu strony/wpisu z wydarzeniem na naszym blogu pojawi się jego zapowiedź a nawet licznik odmierzający czas do startu. Gdy w naszym przykładzie mecz się rozpocznie możemy zacząć blogowć na żywo 🙂

Blog na żywo osadzony na stronie WordPress

Oczywiście wszystko co będziemy pisać i co będą czytali odwiedzający bloga publikujemy po stronie Areny, to właśnie tam znajduje się centrum dowodzenia wydarzeniami. Nasza strona będzie miejscem gdzie te treści będą dostępne publicznie i gdzie skoncentruje się aktywność czytelników bloga.

Panel zarządzania wpisami wydarzenia na żywo.

Podsumowanie

Arena to bardzo interesujące narzędzie dla każdego, kto zdecyduje się na relacjonowanie wydarzeń na żywo w formie wpisów na swoim blogu. Widać, że możliwości dla blogerów sportowych są tu w szczególności atrakcyjne, ale w praktyce każdy rodzaj wydarzenia można przy wykorzystaniu Areny relacjonować i komentować.

Jeśli masz na oku jakieś nadchodzące wydarzenie, które mógłbyś opisywać na żywo, koniecznie sprawdź możliwości Areny. Możesz w ten sposób przyciągnąć sporą rzeszę nowych Czytelników na swojego bloga. Powodzenia!

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zacząć blogowanie zajrzyj również do artykułu “Jak założyć bloga“.

Udostępnij

Zobacz również

MasterStudy LMS

MasterStudy LMS

Za sprawą pandemii rozwiązania LMS (Learning Management Systems) zyskały na popularności. Wiele osób dostrzegło dla siebie szansę w oferowaniu własnych szkoleń online, co doprowadziło do

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *