Motyw Blocksy, to jeden z moich ulubieńców. Nie jest co prawda dziś na pierwszym miejscu w moim osobistym rankingu, ale nie zdziwiłbym się gdybym napisał coś zupełnie innego za rok o tej samej porze.

Z Blocksy pierwszą styczność miałem tuż po jego wydaniu, jakieś 1.5 roku temu. Od razu mnie zafascynował i często polecałem go osobom, które chciały uruchomić szybkiego, elastycznego bloga. Z czasem rozwój sprawił, że obecnie Blocksy można z powodzeniem wykorzystać nie tylko na blogach, ale także w projektach eCommerce. Uważnie obserwuję ten rozwój i widzę jak z miesiąca na miesiąc motyw zaskarbia sobie sympatię i uznanie coraz większej rzeszy fanów.

Taki widok nie jest częsty w przypadku gdy ocen jest więcej niż setka:

Ocena Blocksy

383 ocen na tę chwilę i wszystkie jednogłośnie przyznałyby maksymalną ilość punktów. Nikt się nie wyłamał się i nikt nie uznał, że Blocksy to nie do końca motyw tak dobry jak mówią inny, co zapewne skłoniłoby taką osobę do zostawienia 4, 3, 2 lub jednej gwiazdki.

Zapewne to się zmieni i w końcu, ktoś z zwykłej ludzkiej „życzliwości” da słabą ocenę, ale takimi wyjątkami nie ma się co przejmować. Zawsze znajdzie się ktoś, kto z zawiści lub pasji do wbijania innym szpilek da 1 gwiazdkę snując kolejną teorię spiskową, bo niby jak to możliwe, że motyw może być tak lubiany.

Blocksy – za co go lubię

Na kursie WordPress znajdują się lekcje, podczas których przyglądamy się różnym motywom – samym topowym rzecz jasna 🙂 Jest wśród nich Blocksy i omawiając go wskazuję cechy, które bardzo mi odpowiadają.

Elastyczność

Przede wszystkim motyw jest bardzo elastyczny i oferuje bardzo dużo opcji dostosowania, nawet w wersji bezpłatnej.

Jest builder nagłówka i stopki, który zawitał wcześniej niż w motywie Astra. Ktoś kto raz spróbuje pracy z tym narzędziem (motywy Astra, Kadence, Blocksy…) ten doskonale wie dlaczego tę funkcjonalność podkreślam.

Nawet dziś na jednej z konsultacji – pozdrawiam Rafała – mieliśmy do czynienia z pięknie prezentującym się motywem zakupionym na ThemeForest. Ładny na demo, ale praktycznie nie dawał żadnego sensownego pola manewru jak chodzi o nagłówek i stopkę. Dwa style do wyboru i nic więcej! To już archaizm.

Często łapiecie się na tym, że strona demo zaskarbia sobie wasze serca i koniecznie musicie mieć dokładnie taką samą. Kupujecie motyw, a potem okazuje się, że jednak coś chcielibyście dostosować do własnych potrzeb i jest kłopot, bo motyw ma ograniczone możliwości. To pułapka w którą wpada setki jeśli nie tysiące przyszłych właścicieli stron każdego dnia.

Takiego skostniałego motywu nigdy nikomu nie polecę i zachęcam Cię do zwracania na to uwagę. Na szczęście Blocksy to inny świat. To motyw który ogranicza Cię w minimalnym stopniu często nieodczuwalnym. Stąd zapewne tak wysokie oceny.

Palety kolorów

To kolejna funkcjonalność, którą uwielbiam. Podobny mechanizm znajdziesz w Kadence i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie dziś pracy ze stroną, której motyw nie oferuje zarządzania globalna paletą barw. Możliwość zdefiniowania kolorystyki, z której potem korzystasz w różnych miejscach, to ogromny komfort dla każdego projektanta.

Bezpłatna wersja Blocksy daje więcej niż potrzebujesz

Wspomniałem wcześniej o tym. Blocksy to motyw, który w wersji darmowej niesie ze sobą praktycznie wszystko co jest potrzebne do startu ze stroną. Dla porównania bezpłatna Astra w mojej ocenie oferuje znacznie mniej, nie mówiąc o GeneratePress.

Blocksy oferuje sporo, ale też nie przesadza. Każdy kto pracował kiedykolwiek z motywem OceanWP ten z pewnością odczuł, że sekcja dostosuj potrafi długo renderować się w przeglądarce, co potrafi irytować. Wynika to z faktu, że OceanWP ma nadmiar ustawień, z których większość użytkowników nie korzystna. To odbija się na wydajności podczas pracy z motywem. Blocksy nie ma tego problemu. Ilość dostępnych funkcji jest dobrze przemyślana i umiejętnie wdrożona.

Współpraca z builderami

Wiecie, że bardzo lubię Elementora, nawet jeśli czasem przeszkadza mi optymalizacja generowanego przy jego użyciu kodu. Blocksy doskonale współpracuje z Gutenbergiem, Elementorem, a także z Beaver Builderem i Brizy. Możesz więc korzystać ze swojego ulubionego buildera i nic złego nie powinno się wydarzyć.

A czy Blocksy dobrze współpracuje z nowością Bricks? Nie, ale to dlatego, że Bricks to motyw i builder w jednym, więc Blocksy lub inny motyw jest całkowicie zbędny.

Szybkość

Nie interesuję się motywami, które narzucają mi lub moim Kursantom i Klientom podejmowanie złożonych działań optymalizacyjnych. Blocksy na tym polu, to jeden z najlepszych motywów. Wynik strony agregującej filmy YT, bez optymalizacji obrazów z podstawową optymalizacją przy użyciu WP Rocket wygląda tak:

Wynik Google PageSpeed Insights

Inne drobiazgi, które cieszą

Piekielnie szybka wyszukiwarka korzystająca z technologii Ajax. Wszystko co potrzebne do zarządzania typografią i szczegół, który pewnie wyda Ci się nieistotny jakim jest opcja pozwalająca używać trybu ciemnego. Bezwzględnie preferuję ten tryb i na razie tylko Blocksy z moich ulubieńców „Najlepsze motywy WordPress” daje mi ten komfort.

Blocksy i tryb ciemny

Owszem korzystam

Korzystam z wszystkich motywów, które rekomenduję. Inaczej nie byłbym wiarygodny i sam czułbym się źle, polecając Ci coś do czego sam nie mam pełnego przekonania.

Blocksy to ścisły top motywów WordPress. Jeśli jeszcze go nie testowałeś koniecznie to zrób. Motyw znajdziesz w repozytorium WordPress.

Blocksy w repozytorium WordPress

To co mnie bardzo cieszy, to fakt że mogę zmieszać Blocksy i Kadence. Chodzi mi w tym wypadku o bezproblemową współpracę wtyczek Kadence Blocks for Gutenberg w wersji bezpłatnej i PRO. Uruchamiam Blocksy, dokładam te wtyczki i mam wszystko co lubię pracując z WordPressem.

Blocksy w wersji PRO

Nie może być inaczej, każdy dobry motyw musi mieć swoją wersję rozszerzoną dostępną odpłatnie ponieważ potrzebuje stałego finansowania. Rozwój jest kosztowny i choć zdarzają się osoby, które uważają, że zrobienie strony to dla specjalisty pstryknięcie palcem, każdy kto mierzył się z tym zadaniem wie, że jest zupełnie inaczej.

Blocksy PRO, to m.in rozszerzone możliwości buildera nagłówka i stopki. Masz do dyspozycji więcej obiektów, którymi aranżujesz te dwie ważne sekcje strony. Możliwość tworzenia własnych sidebarów, używania własnych fontów, a także możliwość ładowania czcionek Google z własnego konta hostingowego.

Masz także rozbudowany system hooków, które oddają w Twoje ręce mechanizm umożliwiający osadzenie kodu, lub szablonów w wielu miejscach strony, do których w innym wypadku mógłbyś dostać się poprzez tworzenie własnych akcji i filtrów w motywie potomnym.

Ile kosztuje Blocksy PRO

Cennik jest rozsądny, gdzieś pośrodku GeneratePress i Astry.

Cennik Blocksy PRO

Dla nielimitowanej ilości stron 99 dolarów rocznie, to bardzo dobra cena, ale i tak w większości standardowych projektów pewnie nie będzie Ci potrzebna 🙂 Sprawdź wersję darmową, a potem dopiero zdecyduj czy potrzebujesz więcej. Moi Klienci mogą korzystać z Blocksy PRO, ale niewielki odsetek z nich decyduje się na taki ruch 🙂

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *