Motyw Blocksy, to jeden z moich ulubieńców. Nie jest co prawda dziś na pierwszym miejscu w moim osobistym rankingu, ale nie zdziwiłbym się gdybym napisał coś zupełnie innego za rok o tej samej porze.

Z Blocksy pierwszą styczność miałem tuż po jego wydaniu, jakieś 1.5 roku temu. Od razu mnie zafascynował i często polecałem go osobom, które chciały uruchomić szybkiego, elastycznego bloga. Z czasem rozwój sprawił, że obecnie Blocksy można z powodzeniem wykorzystać nie tylko na blogach, ale także w projektach eCommerce. Uważnie obserwuję ten rozwój i widzę jak z miesiąca na miesiąc motyw zaskarbia sobie sympatię i uznanie coraz większej rzeszy fanów.

Taki widok nie jest częsty w przypadku gdy ocen jest więcej niż setka:

Ocena Blocksy

383 ocen na tę chwilę i wszystkie jednogłośnie przyznałyby maksymalną ilość punktów. Nikt się nie wyłamał się i nikt nie uznał, że Blocksy to nie do końca motyw tak dobry jak mówią inny, co zapewne skłoniłoby taką osobę do zostawienia 4, 3, 2 lub jednej gwiazdki.

Zapewne to się zmieni i w końcu, ktoś z zwykłej ludzkiej „życzliwości” da słabą ocenę, ale takimi wyjątkami nie ma się co przejmować. Zawsze znajdzie się ktoś, kto z zawiści lub pasji do wbijania innym szpilek da 1 gwiazdkę snując kolejną teorię spiskową, bo niby jak to możliwe, że motyw może być tak lubiany.

Blocksy – za co go lubię

Na kursie WordPress znajdują się lekcje, podczas których przyglądamy się różnym motywom – samym topowym rzecz jasna 🙂 Jest wśród nich Blocksy i omawiając go wskazuję cechy, które bardzo mi odpowiadają.

Elastyczność

Przede wszystkim motyw jest bardzo elastyczny i oferuje bardzo dużo opcji dostosowania, nawet w wersji bezpłatnej.

Jest builder nagłówka i stopki, który zawitał wcześniej niż w motywie Astra. Ktoś kto raz spróbuje pracy z tym narzędziem (motywy Astra, Kadence, Blocksy…) ten doskonale wie dlaczego tę funkcjonalność podkreślam.

Nawet dziś na jednej z konsultacji – pozdrawiam Rafała – mieliśmy do czynienia z pięknie prezentującym się motywem zakupionym na ThemeForest. Ładny na demo, ale praktycznie nie dawał żadnego sensownego pola manewru jak chodzi o nagłówek i stopkę. Dwa style do wyboru i nic więcej! To już archaizm.

Często łapiecie się na tym, że strona demo zaskarbia sobie wasze serca i koniecznie musicie mieć dokładnie taką samą. Kupujecie motyw, a potem okazuje się, że jednak coś chcielibyście dostosować do własnych potrzeb i jest kłopot, bo motyw ma ograniczone możliwości. To pułapka w którą wpada setki jeśli nie tysiące przyszłych właścicieli stron każdego dnia.

Takiego skostniałego motywu nigdy nikomu nie polecę i zachęcam Cię do zwracania na to uwagę. Na szczęście Blocksy to inny świat. To motyw który ogranicza Cię w minimalnym stopniu często nieodczuwalnym. Stąd zapewne tak wysokie oceny.

Palety kolorów

To kolejna funkcjonalność, którą uwielbiam. Podobny mechanizm znajdziesz w Kadence i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie dziś pracy ze stroną, której motyw nie oferuje zarządzania globalna paletą barw. Możliwość zdefiniowania kolorystyki, z której potem korzystasz w różnych miejscach, to ogromny komfort dla każdego projektanta.

Bezpłatna wersja Blocksy daje więcej niż potrzebujesz

Wspomniałem wcześniej o tym. Blocksy to motyw, który w wersji darmowej niesie ze sobą praktycznie wszystko co jest potrzebne do startu ze stroną. Dla porównania bezpłatna Astra w mojej ocenie oferuje znacznie mniej, nie mówiąc o GeneratePress.

Blocksy oferuje sporo, ale też nie przesadza. Każdy kto pracował kiedykolwiek z motywem OceanWP ten z pewnością odczuł, że sekcja dostosuj potrafi długo renderować się w przeglądarce, co potrafi irytować. Wynika to z faktu, że OceanWP ma nadmiar ustawień, z których większość użytkowników nie korzystna. To odbija się na wydajności podczas pracy z motywem. Blocksy nie ma tego problemu. Ilość dostępnych funkcji jest dobrze przemyślana i umiejętnie wdrożona.

Współpraca z builderami

Wiecie, że bardzo lubię Elementora, nawet jeśli czasem przeszkadza mi optymalizacja generowanego przy jego użyciu kodu. Blocksy doskonale współpracuje z Gutenbergiem, Elementorem, a także z Beaver Builderem i Brizy. Możesz więc korzystać ze swojego ulubionego buildera i nic złego nie powinno się wydarzyć.

A czy Blocksy dobrze współpracuje z nowością Bricks? Nie, ale to dlatego, że Bricks to motyw i builder w jednym, więc Blocksy lub inny motyw jest całkowicie zbędny.

Szybkość

Nie interesuję się motywami, które narzucają mi lub moim Kursantom i Klientom podejmowanie złożonych działań optymalizacyjnych. Blocksy na tym polu, to jeden z najlepszych motywów. Wynik strony agregującej filmy YT, bez optymalizacji obrazów z podstawową optymalizacją przy użyciu WP Rocket wygląda tak:

Wynik Google PageSpeed Insights

Inne drobiazgi, które cieszą

Piekielnie szybka wyszukiwarka korzystająca z technologii Ajax. Wszystko co potrzebne do zarządzania typografią i szczegół, który pewnie wyda Ci się nieistotny jakim jest opcja pozwalająca używać trybu ciemnego. Bezwzględnie preferuję ten tryb i na razie tylko Blocksy z moich ulubieńców „Najlepsze motywy WordPress” daje mi ten komfort.

Blocksy i tryb ciemny

Owszem korzystam

Korzystam z wszystkich motywów, które rekomenduję. Inaczej nie byłbym wiarygodny i sam czułbym się źle, polecając Ci coś do czego sam nie mam pełnego przekonania.

Blocksy to ścisły top motywów WordPress. Jeśli jeszcze go nie testowałeś koniecznie to zrób. Motyw znajdziesz w repozytorium WordPress.

Blocksy w repozytorium WordPress

To co mnie bardzo cieszy, to fakt że mogę zmieszać Blocksy i Kadence. Chodzi mi w tym wypadku o bezproblemową współpracę wtyczek Kadence Blocks for Gutenberg w wersji bezpłatnej i PRO. Uruchamiam Blocksy, dokładam te wtyczki i mam wszystko co lubię pracując z WordPressem.

Blocksy w wersji PRO

Nie może być inaczej, każdy dobry motyw musi mieć swoją wersję rozszerzoną dostępną odpłatnie ponieważ potrzebuje stałego finansowania. Rozwój jest kosztowny i choć zdarzają się osoby, które uważają, że zrobienie strony to dla specjalisty pstryknięcie palcem, każdy kto mierzył się z tym zadaniem wie, że jest zupełnie inaczej.

Blocksy PRO, to m.in rozszerzone możliwości buildera nagłówka i stopki. Masz do dyspozycji więcej obiektów, którymi aranżujesz te dwie ważne sekcje strony. Możliwość tworzenia własnych sidebarów, używania własnych fontów, a także możliwość ładowania czcionek Google z własnego konta hostingowego.

Masz także rozbudowany system hooków, które oddają w Twoje ręce mechanizm umożliwiający osadzenie kodu, lub szablonów w wielu miejscach strony, do których w innym wypadku mógłbyś dostać się poprzez tworzenie własnych akcji i filtrów w motywie potomnym.

Ile kosztuje Blocksy PRO

Cennik jest rozsądny, gdzieś pośrodku GeneratePress i Astry.

Cennik Blocksy PRO

Dla nielimitowanej ilości stron 99 dolarów rocznie, to bardzo dobra cena, ale i tak w większości standardowych projektów pewnie nie będzie Ci potrzebna 🙂 Sprawdź wersję darmową, a potem dopiero zdecyduj czy potrzebujesz więcej. Moi Klienci mogą korzystać z Blocksy PRO, ale niewielki odsetek z nich decyduje się na taki ruch 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Kadence i iThemes

Motyw Kadence pod parasolem iThemes

Trzy tygodnie temu zarówno twórcy motywu Kadence jak również iThemes ogłosili oficjalnie połączenie sił. W praktyce jest to przejęcie projektu Kadence przez iThemes, ale myślę,

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Gravitec
Gravitec

Wykorzystaj powiadomienia WebPush, aby zwiększyć ruch i sprzedaż

Labrika

Optymalizacja treści w oparciu o konkurencję w TOP10, monitoring pozycji,...

Squirrly SEO

Zestaw narzędzi do optymalizacji SEO, wyszukiwania fraz i śledzenia rankingów...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *