Ci z was którzy mnie obserwują śledząc JZS, Kanal na YouTube lub uczestniczą w moich kursach na PoznajWP doskonale wiedzą, że testuję dla Was rozmaite narzędzia i to nie tylko wtyczki czy motywy WordPress, ale także aplikacje, które mogą wesprzeć Was w działaniach marketingowych i sprzedażowych.

Dziś zdecydowałem się sprawdzić narzędzie BiQ, które wydaje się mieć obiecujący potencjał.

Na razie publikuję wstępny opis, a jeśli podczas moich testów jakie przeprowadzę na dniach uznam, ze faktycznie to ciekawa alternatywa dla narzędzi pokroju Ahrefs, które jak być może wiecie do tanich nie należą, na pewno przygotuję film, który pojawi się na kanale YT i będzie częścią tego artykułu. Na razie szybki rzut oka na BiQ.

BiQ skąd o nim wiem

Odpowiedź jest jak zazwyczaj banalnie prosta 🙂 Narzędzie BiQ pojawiło się niedawno na AppSumo w ofercie lifetime i to w zasadzie jedyny powód mojego zainteresowania tym z uwagi na potencjalne oszczędności jakie być może wygeneruje w przyszłości mi i Wam. Zobaczcie pełny opis oferty klikając w przycisk poniżej.

BiQ

Na AppSumo zazwyczaj goszczą nowe projekty, które w ten sposób szukają z jednej strony dodatkowego zastrzyku środków na dalszy rozwój, z drugiej, co niekiedy ma nawet większe znaczenie, jest to forma pozyskania ambasadorów marki, którzy swoimi opiniami i recenzjami będą informować o aplikacji (to właśnie robię) i tym samym projekt zostanie dostrzeżony i prawdopodobnie pozyska dzięki temu klientów płacących za dostęp stały miesięczny lub roczny abonament.

BiQ to projekt, który ma w tej chwili rok. Możecie powiedzieć, ze to mało, ale w mojej ocenie to dobrze wróży, bo jak wiemy pierwszy rok jest często decydujący. Wiele projektów nie jest w stanie go przetrwać. BiQ na razie to się udało i jeśli wytrwa kolejny rok lub dwa, jest duża szansa, że stanie się za pewien czas realnym konkurentem dla innych narzędzi na rynku z dłuższą historią.

Co BiQ oferuje

To przede wszystkim cztery narzędzia:

  1. Keyword Intelligence
  2. Content Intelligence
  3. Rank Intelligence
  4. Rank Tracking

Keyword Intelligence

Pierwszym narzędziem jest możliwość analizy słów kluczowych i prześledzenie jakie inne powiązane z wybraną frazą możemy wykorzystać w naszych przyszłych działaniach SEO. Wystarczy wpisać frazę, wybrać lokalizację i język, aby po chwili zobaczyć coś takiego:

Podgląd wyników BiQ dla analizy fraz kluczowych


Interfejs jak widzicie jest przyjemny i moje pierwsze doświadczenia na tym polu są jak najbardziej pozytywne. Wszystkie informacje podane są w czytelny sposób i choć można przyczepić się do ilości znalezionych fraz w porównaniu do innych narzędzi, to pamietajmy, że to rozwiązanie wciąż dojrzewające. Popatrzmy na wyniki dla tej samej frazy na Ubersuggest. Widać, że powiązanych fraz jest tu wyraźnie więcej.

Porównanie z wynikami Ubersuggest


Narzędzie Keywords Intelligence, to również możliwość przeanalizowania pomysłów na treści jakie moglibyśmy dodać na naszej stronie i pozyskać w ten sposób większy ruch. Niestety na razie nie udało mi się zobaczyć wyników, bo narzędzie odmawia współpracy 🙂

pomysly


Liczę, że teb błąd zostanie wkrótce poprawiony i będę mógł podzielić się z Wami opinią. Na razie to niemożliwe 🙂

Co jeszcze? Widzimy zakładkę z popularnymi pytaniami, co znowu pozwoli nam na poprowadzenie skuteczniejszego content marketingu, ale… a razie mam ten sam efekt, co w powyższym przykładzie. Wyników ani widu ani słychu. Czekam więc na poprawienie tej niedogodności.

Ostatnia zakładka tego narzędzia, to możliwość analizowania trendów związanych z wyszukiwaniem. To akurat działa 🙂

Analiza trendów wyszukiwania

Content Intelligence

Drugie z czterech narzędzi zaprojektowane jest głównie po to, aby pomoc nam w tworzeniu treści lepiej zoptymalizowanych pod kątem wybranej frazy kluczowej. Innymi słowy możemy użyć tego narzędzia jako edytora treści, a on zasugeruje nam przy okazji frazy stron z TOP 10, które możemy wykorzystać również u siebie.

content


Proponowane frazy są w mojej ocenie dość luźno potraktowane, więc musimy odseparować te potencjalnie korzystne od całkowicie oderwanych od kontekstu jak w poniższym przykładzie.

Edytor treści z narzędziami do optymalizacji SEO


Na tym polu jest jeszcze sporo do poprawienia, ale myślę, że widać przyszły potencjał.

Rank Intelligence

Czyli narzędzie do śledzenia fraz, na które jesteśmy widoczni w Google. Działa, choć wyłapuje na razie mniej danych niż konkurencyjne rozwiązania, ale bez wątpienia jest to jedno z tych narzędzi, które powinno znaleźć się w arsenale każdego marketera lub właściciela strony, który samodzielnie zmaga się z pozycjonowaniem.

Używając danych z tego narzędzia możemy wyłapać frazy na które jesteśmy widoczni, a które potencjalnie mogą generować ruch. Kolejny krok, to skoncentrowanie się na frazie z potencjałem, po to aby wyciągnąć ją wyżej w rankingu i pozyskać dzięki temu więcej odwiedzających i miejmy nadzieję także kupujących 🙂

Tak wygląda analiza fraz w wynikach Google


Rank Intelligence pozwala tworzyć różne widoki dzięki czemu możemy przy ich wykorzystaniu analizować dane zawężając je do wybranych wartości metryk jak np. analiza fraz z pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania lub z dowolnego przedziału, np. od 11 do 20 itp.

widok.png

Jedynym mankamentem oferty jest to, że akurat ta funkcja i ilość generowanych wyników nie jest automatycznie odnawiana co miesiąc. Dostajemy określoną ilość zadań i gdy je wykorzystamy, za kolejne trzeba będzie zapłacić. Być może to zmienią, ale jeśli nie, to przy małych projektach koszty będą i tak znikome, a napewno w żaden sposób nieporównywalne do kosztów podobnych rozwiązań u dużych graczy.

Rank Tracker

I zostało nam jeszcze jedno narzędzie jakim jest śledzenie pozycji dla wybranych przez nas fraz. W zależności od tego ile kodów na AppSumo wykupimy, możemy monitorować pozycje od 100 do 1000 fraz.

Jak wygląda monitoring fraz kluczowych w BiQ

Czy warto zainwestować w BiQ

Nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ moje odczucia są mieszane. Z jednej strony czuć na kilometr potencjał z drugiej wciąż wiele funkcji wymaga dopieszczania.

Na szczęście mapa drogowa rozwoju w najbliższym czasie pozwala wierzyć w powodzenie projektu.

Co się stanie jeśli za kilka miesięcy, może za rok lub dłużej, to narzędzie stanie się jednym z lepszych na rynku? No cóż, wówczas każdy kto zainwestował w ofertę lifetime na AppSumo będzie skakał z radości mając do dyspozycji świetne narzędzie za grosze. To może generować spore oszczędności i większe zyski dzięki efektywniej planowanych i wdrażanych kampaniach SEO.

Wymaga to jednak od Was podjęcia pewnego ryzyka, ale podobno do odważnych świat należy 🙂 Z drugiej strony ryzyko nie jest aż tak duże, bo na AppSumo można wystąpić o zwrot wpłaty w ciągu 60 dni. Jeśli wiec w tym czasie, obcując z narzędziem uznamy je za bezużyteczne, możemy odzyskać swoje pieniądze.

O innych narzędziach SEO przeczytasz w artykule Narzędzia SEO, a poniżej przejście do oferty na AppSumo i na stronę projektu BiQ.

Czy BiQ to faktycznie alternatywa dla Ahrefs?

Na razie to za dużo powiedziane. Ahrefs to kombajn z latami rozwoju za sobą. BiQ to z kolei młody projekt, który dopiero próbuje znaleźć swoje miejsce na rynku i tak naprawdę nie wiadomo czy znajdzie.

Owszem do pewnego stopnia jest alternatywą dla podobnych narzędzi i w przypadku małych projektów BiQ spełni swoją rolę, jednak profesjonalista z pewnością będzie miał większe oczekiwania, których na obecną chwilę BiQ nie jest jeszcze w stanie zaspokoić. Może się to jednak zmienić 🙂

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 2

  1. Irek pisze:

    Witaj, i jak wrażenie po miesiącu użytkowania ? Pytam bo za 70h kończy sie oferta na appsumo i się nad tym zastanawiam. Pozdrawiam

    1. Irku na razie średnio 🙂 Edytor treści wymaga jeszcze dużo pracy żeby był użyteczny zwłaszcza dla treści w j. polskim. Ilość wyłapywanych fraz też póki co nie jest imponująca porównując z innymi narzędziami, ale chyba się poprawia. Ogólnie rzecz biorąc narzędzie ciekawe, jednak wciąż na początkowym etapie rozwoju, co to dla wielu jest dyskwalifikujące. Tyle dobrze że masz 60 dni na zwrot kasy. Możesz kupić, potestować przez miesiąc czy dwa i potem odzyskać pieniądze jeśli soft Ci nie pasuje. Ja na razie nie zwracam, choć momentami takie myśli chodzą po głowie. Widzę tu potencjał i jeśli nic nie popsują, to za rok może być bardzo przydatnym narzędziem SEO. Być może zaryzykuję i dam im szansę, a być może odpuszczę i poczekam na coś innego. Zapewne będą się pojawiały raz na jakiś czas czas. Mam jeszcze miesiąc na ostateczną decyzję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *