Kilka miesięcy temu, był to bodajże wrzesień 2020 roku, na AppSumo pojawiło się narzędzie bCast. W praktyce to hosting dedykowany podcastom.

Zignorowałem wówczas ten temat, pomimo tego że od dawna noszę się z zamiarem uruchomienia podcastów na JZS lub na potrzeby moich kursantów. Gdy oferta dobiegła końca trochę żałowałem że się ociągałem z decyzją, ale na szczęście powróciła i tym razem nie dałem jej uciec.

Podcasty to aktywność co do której przyszłości – jeżeli chodzi o moją osobę – nie mam żadnej pewności. Pewne jest natomiast to, że chcę dać szansę tej formie przekazu. Na ile sprawdzi się w praktyce czas pokaże.

Dlaczego bCast?

Wybór był oczywisty. Jeśli pojawia się oferta lifetime, zwłaszcza oferta co do której praktycznego zastosowania nie mam większych wątpliwości, sięgam po nią. Nawet jeśli ostatecznie nie wykorzystam jej w ramach prowadzonych projektów własnych, to moje doświadczenia z takim lub innym narzędziem mogą być użyteczne chociażby dla moich kursantów i Czytelników JZS.

bCast to nic innego jak hosting podcastów. Miałem niewielki dylemat. Zastanawiam się czy nie lepiej wykorzystać nasze platformy hostingowe. Szybko jednak zmieniłem zdanie. Szalenie cenię sobie przede wszystkim wygodę i komfort korzystania z narzędzi z którymi mam przyjemność obcować.

bCast to rozwiązanie dedykowane podcastom, a to oznacza że oprócz hostingu dla plików audio otrzymujemy narzędzia do zarządzania podcastami. Gdyby to był tylko i włącznie sam hosting plików nawet bym sobie tym głowy nie zawracał, jeśli jednak pojawiają się konkretne narzędzia wówczas to istotna różnica.

Biorąc to pod uwagę, a także fakt powrotu oferty Lifetime na AppSumo, zdecydowałam się na wykorzystanie hostingu podcastów właśnie od bCast. Nie mam osobistych doświadczeń z innym tego typu hostingiem, ale analizując możliwości narzędzi widzę że mogą w znaczny sposób z optymalizować moją pracę. Owszem podcastów za mnie nie nagrają, ale późniejsze zarządzanie materiałami audio będzie bardzo wygodne.

Co mi się podoba w bCast?

Bardzo podoba mi się prosty i czytelny interfejs. Możliwość szybkiego dodawania kolejnych nagrań, proste dane statystyczne dotyczące ilości pobrań, a także możliwość wstrzyknięcia na początku i lub na końcu podcastu dodatkowych dźwięków. Z jednej strony może to być intro z drugiej reklama i co istotne w każdej chwili mogę je zmienić bez konieczności tworzenia na nowo nagrań. To takie smaczki często decydują o wyborze 🙂

bCast

Nagrania możemy udostępnić na dedykowanej stronie działającej w naszej domenie, ale także bez większego problemu możemy osadzić odtwarzacz podcastów na własnych stronach, chociażby na stronie WordPress.

W obecnej chwili możemy osadzić player, który będzie odtwarzał najnowszy podcast albo taki, który będzie odtwarzał konkretny wybrany przez nas epizod. W przyszłości – mam nadzieję niezbyt odległej – ma pojawić się także odtwarzacz przy pomocy którego osoba odwiedzająca naszą stronę będzie mogła odsłuchać nie jeden ale wiele podcastów.

Bardzo interesującą funkcjonalnością jest możliwość budowy list subskrybentów. Można to z automatyzować do tego stopnia, że wystarczy aby osoba zainteresowana naszymi podcastami wysłała wiadomość pod specjalnie do tego celu przeznaczony adres e-mail, aby automatycznie trafić na listę odbiorców informacji o kolejnych publikacjach.

Inne zalety bCast

O wygodnym, intuicyjnym interfejsie już wspomniałem, ale pamiętajmy że to hosting podcastów, a więc pytanie ile tak naprawdę możemy ich opublikować. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma limitów dotyczących nagrań.

Jedynym limitem jest limit transferu danych, który w przypadku pojedynczego wykupionego kodu na AppSumo, wynosi 1 TB miesięcznie. To całkiem sporo, choć oczywiście dużo będzie zależało od tego jak ciężkie pliki będziemy publikowali i oczywiście jak duże grono słuchaczy uda nam się w danym miesiącu przyciągnąć.

image 8

Publikując kolejny odcinek możemy zdecydować o dokładnej dacie i godzinie jego publikacji. To kolejne bardzo fajne narzędzie, ponieważ w wygodny sposób można zaplanować cykliczne pojawienie się kolejnych odcinków naszych audycji.

bCast pozwala także opublikować audycję bezpośrednio na kanale YouTube, co w moim przypadku jest bardzo atrakcyjną opcją 🙂 Co więcej jest możliwość zaimportowania materiału wideo, który wcześniej opublikowaliśmy na kanale YouTube, wyseparowanie z niego ścieżki audio i opublikowanie jej formie podcastu.

image 9

Przykładowy podcast

Tak na obecną chwilę prezentuje się odtwarzacz podcastów od bCast. Może nie mamy zbyt wielu możliwości ingerowania w jego wygląd, co liczę że będzie w przyszłości zmienione, ale prezentuje się całkiem przyzwoicie i w zasadzie niczego bym w nim nie zmieniał, ale może jestem na tym polu mało wymagający 😉

bCast w ofercie lifetime

Jednorazowa opłata za dostęp do bCast za pośrednictwem AppSumo, to 79 dolarów. W tej cenie otrzymujemy wspomniany wcześniej 1TB transferu danych w miesiącu, a także możemy utworzyć jeden podcast z dowolną ilością odcinków.

Zobacz bCast na filmie

Czy na JZS podcasty zagoszczą na dobre?

Tego niestety nie wiem. Traktuję podcasty jako eksperyment. Moim głównym i ulubionym nośnikiem jak wiecie są filmy. Jeżeli jednak okaże się, że również ta forma przekazu i konsumpcji treści, które publikuję spotka się z zainteresowaniem, wówczas podcasty z pewnością zagoszczą na stałe i to zarówno na Jak Zrobić Stronę jak i na PoznajWP. Dziś to raczej forma zabawy 🙂

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.