No i mamy kolejny rok 🙂 Żeby więc rozpocząć w należyty sposób przyjmijcie moje najszczersze życzenia wszelkiej pomyślności i realizacji planów jakie przed sobą postawiliście. Na pewno się uda!!!

Tymczasem skoro Nowy Rok zagościł już na dobre, warto również wprowadzić na naszych stronach drobne korekty. Zazwyczaj kłania się stopka, gdzie umieszczamy rok, czy też przedział lat licząc od powstania strony do obecnej chwili, np. “Nazwa Firmy 2013 – biezacy rok. Wszystkie prawa zastrzeżone” itd, itp…

No właśnie. Poklikajcie po sieci i zerknijcie właśnie na stopki różnych stron, które odwiedzicie. Czy wszędzie będziecie mieli aktualny rok? Oczywiście, że nie. Autor po prostu nie zdążył jeszcze wprowadzić zmian, albo zapomniał i trudno powiedzieć kiedy sobie przypomni 🙂

Dlaczego to ważne? Nie wiem jak w waszym konkretnym przypadku, ale często gdy potencjalny Klient analizuje waszą ofertę, to szybko zerka na stopkę. Po co? Może szuka kontaktu, ale bywa też, że chce sprawdzić czy to co analizuje jest aktualne. Jeśli zobaczy w stopce np. rok 2013, to z automatu poczuje, że Wasza strona, Wasza oferta może być nieaktualna. Odniesie wrażenie, że już dawno nic nie zmienialiście (choć to wcale nie musi być prawdą). Nie dbacie o stronę, nie dbacie o swoją firmę, być może nawet o swoich Klientów. Takie odczucia mogą się wykluć, a to oznacza ucieczkę z Waszej strony.

Jeśli więc zdecydujecie się umieścić rok w stopce np. tuż przy informacji o prawach do treści, pamiętajcie o tym aby zaktualizować rok, gdy nastanie nowy.

Kalendarz, ołówek, odnotować! Ale zaraz, zaraz… przecież można to zautomatyzować. Poniżej pokażę Ci w jak prosty sposób można to zrobić wykorzystując Elementora PRO.

Dynamiczna data w Elementorze

W naszym przykładzie wykorzystamy Elementora PRO, a to oznacza, że w wersji darmowej tego popularnego buildera poniższa instrukcja po prostu nie zadziała. Jeśli pracujesz z Elementorem bezpłatnym, to poważnie rozważ rozszerzenie go do wersji płatnej. Możliwości jakie daje ta wersja tego narzędzia są nieocenione. Sprawdź na stronie projektu: https://skocz.do/elementor.

Ci z Was, którzy korzystają z dobrodziejstw wersji komercyjnej mogą wykonać ten prosty zabieg:

Widget tekstowy lub nagłówka

Jak chodzi o krótką treść stopki osobiście wykorzystuję tu nagłówki i zmieniam im tag HTML np. diva lub zwykły paragraf.

Zmiana znacznika HTML dla nagłówka

Oczywiście można wykorzystać także widget edytora tekstowego. Kwestia wyłącznie indywidualnych preferencji. Ja w tej konkretnej sytuacji korzystam z nagłówków.

Do dalej? To co nas najbardziej interesuje to funkcjonalność związana z dynamicznym wyświetlaniem treści. Klikamy więc w tym miejscu:

rok02

Na liście jaka nam się pojawi szukamy sekcji Strona i wybieramy opcję “Bieżąca data i czas”.

Bieżąca data

Od razu zobaczymy, że zawartość widgetu zaczęła wyświetlać dzień i bieżącą godzinę. Jest więc już blisko, ale to nie koniec. Chcemy przecież wyświetlić tylko sam rok, a do tego chcemy żeby pojawił się dodatkowy tekst przed i po bieżącym roku. Np. Moja firma BIEŻĄCY ROK – Wszystkie prawa zastrzeżone. No więc bawimy się dalej 🙂

Klikamy na nazwie wybranej opcji lub na ikonce jak na poniższym zrzucie:

właściwości opcji

W ten sposób przejdziemy do dodatkowych ustawień. To co nas interesuje, to format daty. Domyślnie jest on zapisany w takiej postaci: j F Y H:i, co odpowiada: 1 stycznia 2020 10:53. Nie chcemy jednak dnia, miesiąca ani godzimy. Musimy więc wprowadzić własny format pozostawiając jedynie literkę Y, która odpowiada za wyświetlenie bieżącego roku i niczego więcej.

rok05

Zerkając na widget zobaczymy, że faktycznie pokazuje on już tylko bieżący rok. Ale tak jak wspomniałem chcemy mieć całość w takiej postaci: Moja firma BIEŻĄCY ROK – Wszystkie prawa zastrzeżone. Rozwijamy więc opcje Zaawansowane.

Opcje zaawansowane

Zobaczymy trzy pola. Przed, Za i Wsparcie awaryjne (obrazek poniżej). Z pewnością już domyślasz się czemu one służą 🙂 W rzeczy samej. W pierwszym polu wpisujemy tekst jaki pojawi się przed rokiem, w drugim tekst, który będzie wyświetlany za nim, a wsparcie awaryjne, to na wypadek, gdyby nie udało się odczytać bieżącego roku i pytanie co w takiej sytuacji ma się wyświetlić. Śmiało to pole możecie zostawić puste.

wypełnienie danymi

temat załatwiony 🙂 Od tej chwili data, a konkretnie rok będzie aktualizował się dynamicznie. Nie ma więc obawy, że gdy nastanie 1 dzień stycznia będziemy musieli pamiętać i zawracać sobie głowę takimi kosmetycznymi zmianami na stronie. Efekt naszej zabawy wygląda tak:

Wszystko możesz wizualnie sformatować jak to w Elementorze 🙂 Proste prawda?

Oczywiście to nie jedyny sposób. Jeśli nie macie Elementora PRO sprawdźcie w dokumentacji swoich motywów. Niektóre z nich mają własne shortcody, które można wykorzystać. Ostatecznie są też wtyczki takie jak chociażby ta: https://wordpress.org/plugins/current-year-shortcode/ aczkolwiek im mniej wtyczek tym lepiej.

Trzymajcie się ciepło i jeszcze raz wszystkiego co najlepsze!!!!

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Elementor PRO 3.7

Elementor PRO 3.7

Kilka dni temu zapewne spora część z nas, a przynajmniej ta korzystająca z Elementora PRO, przeprowadziła jego aktualizację do wersji 3.7. Pamiętacie film o zapowiedzi

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *