Zespół Jetpack wzbogacił repozytorium WordPress o nowe rozszerzenie Jetpack Boost. Wtyczka wg twórców odpowiada na problemy właścicieli stron internetowych związane z wydajnością i SEO. Wersja 1.0 została wydana dosłownie przedwczoraj – 19 kwietnia.

Czy potrzebny jest główny moduł Jetpack

Boost jest oddzielną wtyczką marki Jetpack, ale nie wymaga rdzenia Jetpack do pracy! Z tego bardzo się cieszę. Pierwsza iteracja zawiera trzy moduły:

  • Krytyczny CSS – generuje zoptymalizowane style dla strony głównej, postów i stron, aby wyświetlać zawartość szybciej, szczególnie dla odwiedzających na urządzeniach mobilnych.
  • Defer Non-Essential Javascript – przenosi niektóre zadania na czas po załadowaniu strony, dzięki czemu widoczne elementy ładują się szybciej.
  • Lazy Image Loading – ładuje obrazy, gdy odwiedzający przewija je do widoku.

Każdy z tych modułów możesz włączyć lub wyłączyć. Pierwszy moduł, generujący Krytyczny CSS prawdopodobnie będzie wymagał chwili czasu zanim utworzy arkusze po jego aktywacji. W tym procesie kilka razy doświadczyłem problemów ponieważ krytyczny CSS nie wygenerował się za pierwszym razem, trzeba było proces wywołać ponownie i za drugim razem poszło.

jetpackboost01

Jetpack Boost wyświetla również wstępny wynik dla urządzeń mobilnych i komputerów, co może być odświeżane w dowolnym momencie ręcznie.

Wyniki po optymalizacji tym narzędziem nie są póki co oszałamiające, nawet jeśli zestawimy to narzędzie z innymi darmowymi wersjami podobnych wtyczek. W zależności od rodzaju strony albo je poprawi, albo pogorszy. W każdym razie wyniki nie zawsze wskazują na wyraźną poprawę.

Przykład sklepu WooCommerce na motywie Astra bez optymalizacji:

wykres01

I ta sama strona z włączonymi trzema modułami wtyczki Jetpack Boost:

wykres02

Raczej spodziewałbym się odwrotnych wyników, a Ty? 🙂 Co więcej te różnice są tak niewielkie, że równie dobrze przy kolejnej próbie mogą być inne: plesze, takie same lub jeszcze gorsze. Nie chcę pisać, że wtyczka zmniejsza wydajność strony, ale nie mogę też stwierdzić, żeby je w jakiś znaczący sposób poprawiała. Moje testy tego nie potwierdziły.

Inżynier Automattic, Nauris Pūķis, który pracował nad projektem, powiedział, że jednym z powodów, dla których wtyczka została stworzona, jest pomoc użytkownikom w “podniesieniu Web Vitals i uczynieniu sieci lepszym miejscem.” Jak widać wszyscy bezwzględnie chcą wykorzystać moment, w którym o nowych sygnałach rankingowych Google jest głośno. To idealny moment, żeby zainteresować nowych i przyszłych Klientów dodatkiem, którego zadaniem jest poprawa jakości doświadczeń osób trafiających na stronę.

Mimo, że Jetpack zawiera już wiele różnych, zróżnicowanych funkcji, Automattic zdecydował się umieścić moduły Boost w osobnym pluginie. Dlaczego?

“Chcemy, aby Jetpack Boost miał własne życie – skupiał się na wydajności i był dostępny dla każdego, także dla osób, które nie chcą korzystać z głównej wtyczki Jetpack”

powiedział Pūķis

I ta idea bardzo mi się podoba, ponieważ należę do grona tych, którzy nie przepadają za Jetpackiem.

Wtyczka została zbudowana w oparciu o tę samą modułową strukturę, co rdzeń Jetpacka, więc użytkownicy mogą łatwo dezaktywować moduły, których nie chcą używać. Jest to pomocne dla zapewnienia kompatybilności z innymi wtyczkami wydajnościowymi lub buforującymi, których właściciele stron mogą już używać.

Poza tym jeśli na Twojej stronie działa Jetpack i dorzucisz wtyczkę Boost, to być może zauważysz, że oba narzędzia mają taką samą funkcję dotyczącą leniwego ładowania obrazów. To dokładnie ten sam moduł 🙂

Możliwości w wersji 1.0 to dopiero początek planów Automattic dotyczących nowego rozszerzenia. Projekt wydaje się być na dobrej drodze, aby stać się pełnowartościowym pluginem wydajnościowym. Potrzeba będzie na to jednak sporo czasu.

“Wersję 1.0 wypuszczamy tak wcześnie, jak tylko możemy nazwać ją stabilną – ale jest wciąż tak wiele rzeczy, które chcemy zrobić. Zaczynając od prostych modułów, które stosują typowe techniki optymalizacyjne – jak konkatenacja, minifikacja, może nawet photon – aż po bardziej zaawansowane pomysły jak śledzenie wydajności, inteligentne sugestie wydajności, itp.”

Pūķis

W mojej ocenie wtyczka na tym etapie jest raczej ciekawostką, która nie wnosi specjalnie nic ciekawego, aczkolwiek rokuje. Jak widać na powyższym przykładzie jej działanie nie koniecznie musi odbić się pozytywnie na wynikach strony. Testów zrobiłem wiele i w większości przypadków wynik był zbliżony do tego co pokazałem powyżej. To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że pośpiech jest w dużej mierze spowodowany nadchodzącymi za miesiąc zmianami w Google i chęcią łatwiejszego przyciągnięcia do wtyczki sporej rzeszy użytkowników, którzy teraz gremialnie poszukują rozwiązań poprawiających wskaźniki Web Vitals.

Obecnie nawet najprostsza wtyczka do optymalizacji dostępna w repozytorium WordPress radzi sobie lepiej i wynik może prezentować się w taki sposób:

wykres03

Czegoś podobnego, a może lepszego wyniku spodziewam się po nowym dziecku zespołu Jetpack, ale tak jak wspomniałem do tego punktu jest jeszcze długa droga.

Autorzy wprost powiedzieli, że są otwarci na propozycje i chętnie będą ich słuchać, a więc jest szansa, że kolejne odsłony Boost będą oferowały coraz większy zestaw narzędzi do optymalizacji, a sama optymalizacja będzie przeprowadzana w sposób, którzy w którymś momencie rozwoju będzie przynosił realne korzyści.

Gdzie znaleźć wtyczkę? W repozytorium WordPress wpisz po prostu w wyszukiwarce: Jetpack Boost i powinieneś bez trudu ją namierzyć:

repo wp

Podsumowanie

Na razie sugeruję cierpliwie poczekać na kolejne odsłony. W obecnej wtyczka nie oferuje niczego na co warto tracić swój czas, chyba że nie masz jeszcze żadnej wtyczki do optymalizacji, wówczas możesz sprawdzić jak to nowe narzędzie zachowa się w przypadku Twojej strony.

Wtyczkę zainstalowałem tylko dlatego, żeby o niej napisać. Jako, że to produkt pochodzący od Automattic na pewno warto mu się przyjrzeć, ale na tym etapie rozwoju nie przynosi jeszcze na tyle dobrych wyników, żeby zaprzątać sobie nim głowę. Być może za rok wrócę do tematu i przyjrzymy się co przez ten czas się zmieniło. Zapisz się poniżej na listę subskrybentów, żeby nie przegapić tej i innych publikacji 🙂

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *