Astra, to jeden z moich ulubionych motywów dla WordPressa. Jak Zrobić Stronę przez mniej więcej dwa lata pracowało na bazie właśnie tego motywu. Dziś co prawda miejsce Astry zajął motyw Kadence, ale to tylko dlatego, że lubię zmiany i wciąż poszukuję dla Was nowych możliwości. Skoro tak jest, to chcąc nie chcąc muszę poszukiwać, analizować i testować, czasem także produkcyjnie rozmaite nowości żeby wyrobić sobie na ich temat zdanie.

Wspomniany motyw Kadence nawet gdy nie był jeszcze dostępny w oficjalnym repozytorium WordPressa – pojawił się tam raptem w listopadzie 2020 – już oferował swoim użytkownikom builder nagłówka i stopki. Jeśli chcecie go zobaczyć zajrzyjcie na mój kanał YT pod ten adres: https://www.youtube.com/watch?v=KdV3tHDSLzU

Rzeczony builder nagłówka i stopki to narzędzie, które z pewnością wkrótce stanie się standardem wśród topowych motywów. Zapewne dlatego twórcy Astry wdrożyli takie rozwiązanie w najnowszej odsłonie motywu oznaczonej numerkiem 3.0.

Dziś przyglądamy się jak nowe narzędzia funkcjonują i co zyskamy gdy zaktualizujemy Astrę do jej najnowszej wersji.

Obejrzyj Film

Astra 3.0 – co nowego?

Poza wspomnianym na wstępie builderze nagłówka i stopki, o czym napiszę jeszcze kilka słów poniżej dla tych z Was, którzy wolą czytać niż oglądać, najnowsza odsłona motywu, to także wzrost wydajności, przynajmniej wg autorów.

Sekcja “Dostosuj”, która wykorzystuje aktualnie bibliotekę React JS jest szybsza o 70%. Z kolei bazując na testach twórców motywu szybkość strony na froncie z wykorzystaniem domyślnych ustawień motywu i domyślnej treści poprawiła się o około 0.2 sekundy. Czy faktycznie?

Test wydajności

Zrobiłem swój test. W pierwszej kolejności zainstalowałem wykorzystując Hosting WordPress dwie instancje. Obie oczywiście analogiczne, czyli podstawowa instalacja WP, zainstalowany motyw Astra w wersji 2.6 na jednej stronie i 3.0 na drugiej. Wyłączone cachowanie, także po stronie samego konta hostingowego i zero jakichkolwiek działań optymalizacyjnych. Standardowa strona po aktywacji motywu.

Przyznam, że przy tej konfiguracji nie widać specjalnie różnic. Motyw jest szybki i jakościowo dobry zarówno w wersji 2.6 jak i w wersji najnowszej. Oto jakie wyniki uzyskałem:

Astra 2.6 na GTmetrix

image 47
image 51
image 52

Astra 3.0 na GTmetrix

image 53
image 55
image 56

Sami oceńcie. Nie widać różnicy bo obie wersje działają bardzo wydajnie, a wersja 3.0 jest minimalnie tęższa patrząc na ilość pobranych danych. Wynik z aktywnym mechanizmem cache po stronie serwera dla wersji 2.6 i 3.0 również jest analogiczny. Pełny czas ładowania strony spada do poziomu poniżej 400 ms.

image 57

Nie jestem więc przekonany czy faktycznie Astra 3.0 jest wydajniejsza od swojej poprzedniczki. Być może testując stronę z bardziej rozbudowanym contentem, gdzie siłą rzeczy czasy będą dłuższe, zapowiadana lepsza wydajność nagle się objawi. Przy podstawowych testach jak powyżej tych różnic nie widać.

Builder nagłówka i stopki

Przyjmijmy, że wydajność Astry 3.0 jest na tym samym poziomie co wersji wcześniejszych, pomimo że twórcy wskazują na wzrost wydajności. Bez względy na to czy tak jest czy nie, to bez wątpienia Astra należy do jednych z najszybszych motywów, ale to nie ten czynnik budzi najwięcej emocji.

Builder stopki i nagłówka, to bardzo praktyczne narzędzie, które w znaczący sposób ułatwi pracę ze stronami większości użytkowników Astry, a przynajmniej tej części z nich, która nie korzysta np. z buildera nagłówka i stopki w Elementorze PRO.

Zachęcam Cie do obejrzenia powyższego filmu, bo na nim dokładnie pokazuję jak funkcjonuje nowe narzędzie, a teraz napiszę tylko to, że… jest bardzo wygodnie 🙂

Co prawda zdążyłem się już przyzwyczaić do tego modelu pracy korzystając z motywu Kadence, ale bardzo cieszę się, że także Astra daje mi teraz podobną możliwość.

image 58

Do dyspozycji masz trzy główne sekcje dla nagłówka i stopki: górna, środkowa (główna) i dolna. To daje znacznie więcej możliwości aranżacji tych jakże kluczowych dla strony obszarów. Każda sekcja to kolejne trzy strefy na zrzut widgetów i swobodne ich przemieszczanie metodą przeciągnij i upuść.

image 59

Wersja darmowa Astry daje nam wystarczającą funkcjonalność na tym polu, aby z powodzeniem wykorzystać ją zarówno na stronach prywatnych jak również na stronach biznesowych. Dopiero w sytuacji gdy mamy apetyt na coś więcej, czyli większą ilość możliwych do umieszczenia widgetów czy ilość opcji ich dostosowania, wówczas trzeba sięgnąć po Astrę PRO.

Podsumowanie

Nowa Astra to przede wszystkim builder nagłówka i stopki, a to wystarczający powód żeby wciąż uwielbiać ten motyw. Na polo szybkości może niewiele się zmieniło, ale to czego można być pewnym, to fakt że gorzej nie jest 🙂

Jeśli pracujecie z Astrą zaktualizujcie ją i wykorzystajcie buildera, a jeśli dopiero zastanawiacie się nad motywem dla waszej strony, to w mojej ocenie ten wybór będzie strzałem w dziesiątkę.

Udostępnij

Zobacz również

Kadence i iThemes

Motyw Kadence pod parasolem iThemes

Trzy tygodnie temu zarówno twórcy motywu Kadence jak również iThemes ogłosili oficjalnie połączenie sił. W praktyce jest to przejęcie projektu Kadence przez iThemes, ale myślę,

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Stackable lifetime
Stackable

Zestaw świetnych bloków dla Gutenberga plus biblioteka gotowych szablonów.

pcloud lifetime
pCloud

Dysk w chmurze z dostępem dożywotnim. Zapisuj swoje pliki i...

Pabbly Connect LifeTime
Pabbly Connect

Narzędzie do automatyzacji procesów biznesu online i integracji strony z...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *