Część z Was zauważyła dość szybko, że na JZS przy niektórych artykułach pojawiła się możliwość ich odsłuchania. Sam jestem zaskoczony jak szybko pojawiły się na mojej skrzynce maile w stylu: Też tak chcę! 🙂

Spis treści

Od dość dawna zastanawiałem się nad wdrożeniem tej funkcjonalności, głównie z myślą o osobach niedowidzących, ale także wszystkich tych, którzy po prostu wolą słuchać niż czytać.

Pierwotnie zakładałem, że niektóre artykuły przygotuję w formie podcastów, nagrywając ich treść. Problem jednak polega na tym, że tak udostępnione treści dość szybko przestaną być aktualne. Co pewien czas aktualizuję starsze artykuły, a to oznaczałoby za każdym razem konieczność nagrywania go na nowo.  To główny powód, dla którego odwlekałem to w czasie.

Po co publikować wersje dźwiękowe artykułów?

Moją motywację już znasz. Zależy mi głównie na tym aby osoby niedowidzące mogły swobodnie korzystać z publikowanych treści, a przynajmniej części z nich. Ale multimedia na stronie, takie jak filmy czy pliki audio do odsłuchania, to także czynniki mające pozytywny wpływ na SEO.

Jeśli korzystasz z moich kursów, to z pewnością zauważyłeś, że gdy rozmawiamy o marketingu mocno zachęcam do tworzenia materiałów wideo. Często jednak obawa przed zrobieniem tego kroku jest tak silna, że po prostu odpuszczasz.

I tu dobra wiadomość dla tych z Was, którzy boją się kamery. Możecie nagrywać pliki dźwiękowe i publikować je w formie podcastów. Co więcej. Możecie zaprząc do działania narzędzia, które tekst pisany przekonwertują na pliki dźwiękowe, a więc nie musicie mieć nawet mikrofonu.

Jak zmienić tekst na plik audio

Jak pewnie się domyślasz, narzędzi jest całkiem sporo. Dziś jednak chciałbym pokazać Ci jedno, które z miejsca zaskarbiło sobie moją sympatię i to do tego stopnia, że zdecydowałem się wdrożyć je na Jak Zrobić Stronę.

Play.ht

Play.ht

To niezwykle interesujące rozwiązanie zwłaszcza dla osób nietechnicznych, które prowadzą swoje strony na bazie WordPressa, a chciałyby udostępniać publikowane strony czy artykuły także w formie plików dźwiękowych.

Jak działa Play.ht?

Trzeba powiedzieć, że panel zarządzania jest bardzo intuicyjny. Zaraz po zalogowaniu się zobaczysz listę plików dźwiękowych jakie wcześniej utworzyłeś. Możesz je edytować, wygenerować kod do osadzenia w dowolnym miejscu strony, pobrać plik audio lub go usunąć.

Panel zarządzania play.ht

Aby utworzyć nowy plik dźwiękowy wystarczy kliknąć w przycisk “Create New Audio” by przejść do kolejnego kroku jakim jest wybór metody jego tworzenia.

metody tworzenia plików audio

Jak widzisz dostępne są trzy opcje.

Pierwsza, to utworzenie pliku dźwiękowego poprzez wklejenie treści do edytora tekstowego. Druga opcja pozwala utworzyć plik audio na podstawie adresu URL jaki wprowadzimy. System pobierze treści i dalej będziesz mógł wprowadzać w nim korekty. Za chwilę zerkniemy na edytor. W końcu trzecia opcja, to możliwość przesłania własnego pliku audio, czyli własnego nagrania. Oczywiście ta opcja nie spowoduje konwersji tekstu na dźwięk, bo dźwięk mamy już gotowy, ale pozwoli osadzić na stronie tak przesłane audio przy wykorzystaniu odtwarzacza Play.ht i śledzić jego statystyki.

Jak działa edytor?

Gdyby to narzędzie robiło wszystko całkowicie automatycznie, zapewne nie byłoby aż tak interesujące. Dlaczego? Po prostu jakość byłaby niezadowalająca. Automat, to automat. Pomimo coraz bardziej zaawansowanych technologii popełnia błędy, które trzeba korygować. Musimy mieć jednak taką możliwość, a Play.ht ją ma.

Edytor tekstu Play.ht

Edytor wygląda dość niepozornie, ale ma w zasadzie wszystko co jest potrzebne do tego aby szybko wprowadzić korekty. Na powyższym zrzucie ekranu zaznaczyłem trzy miejsca.

Pierwsze pozwala na wybór języka, a warto nadmienić, że ich ilość jest całkiem spora. Oczywiście jest także język polski i co z pewnością Cię ucieszy jest dużo głosów do wyboru. W sumie na obecną chwilę 14.

play05

Druga opcja, to możliwość wyboru stylu narracji. Niestety jak chodzi o polskie głosy, to żaden z nich nie pozwala na korzystanie z tej opcji. Szkoda. Liczę jednak, że za jakiś czas to się zmieni. Jeśli jednak publikujesz w języku angielskim będziesz mógł wykorzystać te opcje.

W końcu mamy sam edytor, czyli nasz tekst, na którym można operować. Możesz swobodnie wprowadzać zmiany, pracować z interpunkcją, co ma wpływ np. na to, jak dany fragment będzie zaakcentowany. W końcu możesz dodawać własne odstępy czasowe pomiędzy dowolnymi słowami czy większymi fragmentami tekstu.

Każdy blok możesz odsłuchać. Nanieść poprawki i ponownie odsłuchać. Tak w nieskończoność, aż efekt finalny będzie Cię satysfakcjonował.

Jednak nie tylko możesz modelować sposób “czytania tekstu”, korzystając z wymienionych powyżej narzędzi. Możesz także korygować ton dowolnych fragmentów! Wystarczy je zaznaczyć, aby uruchomić dodatkowe narzędzia do korekty. Ich ilość będzie jednak uzależniona od wybranego języka i “lektora”.

Dodatkowa korekta

Wykorzystując edytor możesz tak skorygować tekst, że jego wersja audio będzie brzmiała dość naturalnie. Oczywiście nie osiągniemy w ten sposób efektu żywego lektora, ale i tak nie jest źle. W przypadku języka polskiego jakość jaką można uzyskać jest akceptowalna, natomiast w przypadku języka angielskiego naprawdę świetna.

Integracja z WordPressem

Play.ht udostępnia w repozytorium WordPressa swoją wtyczkę, która cały proces konwertowania tekstu na dźwięk i umieszczania go na stronie artykułu upraszcza do totalnego minimum.

Nie musisz przechodzić na Play.ht, aby skonwertować i umieścić plik audio na stronie artykułu. Wystarczy na liście publikacji lub w trybie edycji artykułu uruchomić opcję konwersji tekstu na dźwięk.

WordPress konwersja na audio

W ten sposób automatycznie uruchomisz edytor, który pobierze treść publikacji. Wystarczy teraz wprowadzić korekty. Jeśli wszystko masz gotowe, uruchamiasz proces konwersji i po chwili Twój artykuł zostanie wzbogacony o wersję audio.

Oczywiście masz kontrolę nad tym w jaki sposób odtwarzacz będzie prezentował się na Twojej stronie. Wszystkie ustawienia z tym związane znajdziesz w konfiguracji wtyczki.

Konfiguracja wtyczki
dashboard

Warto nadmienić, że rozwiązanie o którym mowa, to nie tylko konwerter. To także możliwość hostowania plików audio, analityka czyli statystyki związane z odtwarzaniem, a nawet możliwość budowy bazy subskrybentów naszych publikacji dźwiękowych. Dodatkowo Play.ht umożliwia publikację biblioteki audio na iTunes czy Spotify.

Ile kosztuje Play.ht

Koszt uzależniony jest od ilości konwertowanych treści w miesiącu lub w roku. W zależności od wybranego okresu rozliczeniowego. Przy płatnościach miesięcznych najmniejszy plan pozwala konwertować do 5 artykułów. Największy 50 artykułów.

Cennik Play.ht

W momencie gdy piszę ten artykuł, dostępna jest także oferta na AppSumo. Możesz uzyskać dostęp do narzędzia lifetime, pozwalający na konwersję 5 artykułów miesięcznie w jednorazowej cenie 49 dolarów.

Dla kogo?

Ten rodzaj udostępniania czy wzbogacania treści, najczęściej wykorzystywany jest przez blogerów. Play.ht poza wtyczką dla WordPressa ma także wtyczkę do przeglądarki Chrome dedykowaną platformie Medium. Ale czy tylko blogerzy powinni się tym narzędziem zainteresować? W mojej ocenie nie, ponieważ jest to także doskonały sposób wzbogacenia prezentacji usług lub produktów na stronach typowo biznesowych.

Umieszczając wersje audio np. opisu oferty, automatycznie otwieramy się na szersze grono odbiorców. Nie chodzi tu tylko o osoby niedowidzące, które w naturalny sposób bardziej wolą słuchać niż czytać, ale także coraz większa ilość użytkowników Internetu chętniej sięga po tę formę konsumpcji treści. Wynika to poniekąd z naszego zabiegania i konieczności robienia wielu rzeczy jednocześnie.

Poza tym mamy tu także wspomniany wcześniej aspekt związany z SEO. Google docenia strony, które dbają o Czytelników i starają się ułatwiać im na wszelkie możliwe sposoby dostęp do interesujących ich treści. Warto to dostrzec, bo aktualnie niewiele stron biznesowych wykorzystuje ten mechanizm.

Czy warto?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb i strategii rozwoju strony jaką przyjąłeś. Jeśli chcesz ułatwić części Czytelnikom dostęp do treści, to z pewnością Play.ht jest godny zainteresowania, zwłaszcza że integracja z WordPressem jest naprawdę prosta.

Można oczywiście zastanawiać się czy Play.ht, czy może coś innego. Dla przykładu AWS for WordPress. Też pozwala konwertować treści na pliki audio, a do tego jest tańsze.

Jednak Play.ht oferuje zdecydowanie więcej narzędzi, a do tego w jednym miejscu mamy zintegrowane takie systemy jak Google, Amazon i IBM. Daje to znacznie szerszy wybór głosów, niż w sytuacji gdybyśmy korzystali tylko z jednego dostawcy tego typu usług.

Play.ht można przetestować bezpłatnie przez 14 dni. Możesz więc sprawdzić czy ten wariant wpisze się w Twoje potrzeby.

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.