Może się zdarzyć, że Ty lub Twój Klient stwierdzi, że wygląd panelu WordPress się nie podoba i zechce odmiany. Co w takiej sytuacji zrobić? Dawniej nie było innej możliwości jak zakasać rękawy i pisać własny motyw dla panelu WP. Jeśli nie kodujesz, to w tamtym czasie musiałbyś zadanie zlecić lub odpuścić sobie taki pomysł.

Dziś jednak możesz zmienić wygląd w kilka chwil i nie musisz pisać choćby linijki kodu. Nie tak dawno miałem rozmowę z kursantem PoznajWP, który tworzy już strony dla swoich Klientów i zapytał mnie czy znam jakieś wtyczki, które pozwoliłyby zmienić wygląd panelu WordPress. Odpowiedziałem, że kiedyś taki wątek poruszałem na kanale YT, żeby odszukał ten film i go obejrzał, ale po rozmowie sam zacząłem szukać i trafiłem na kilka dodatkowych rozwiązań.

Na pierwszy ogień zakupiłem wersję PRO wtyczki Admin 2020, żeby się jej przyjrzeć i pokazać Ci co dzięki niej można osiągnąć.

Admin 2020

Wtyczka ma także swoją wersję bezpłatną do pobrania z repozytorium WordPress, ale zawsze staram się testować odsłony płatne, bo to one pokazują co tak naprawdę dane rozszerzenie oferuje.

Ustawienia wtyczki

Zmiana wyglądu to… sama instalacja wtyczki. Efekt instalacji (włączyłem od razU tryb ciemny bo taki lubię):

Widok ustawień wtyczki Admin 2020

Prawda, że nie wygląda jak WordPress? To co podpowiada, że to jednak ten CMS, to elementy w lewym menu chrakterystyczne dla WordPressa no i znane wtyczki takie jak Rank Math 🙂

U góry na zrzucie widać ustawienia wtyczki. Mamy moduły, które można wyłączyć lub włączyć w zależności od potrzeb, a wśród nich: pasek admina, moduł tworzenia własnego menu dla panelu WP, aktywacja motywu panelu, możliwość ostylowania strony logowania, foldery w bibliotece mediów, analityka (trzeba się spiąć z Google Analytics), treści…

W dużej mierze ustawienia poszczególnych modułów W tym miejscu sprowadzają się do określenia jakie role użytkowników mają mieć dostęp do określonych obszarów. W sytuacji gdy chcesz ograniczyć klientowi dostęp do niektórych opcji panelu, żeby czegoś nie popsuł i sam czuł się komfortowo ten motyw wewnętrzny (tak go nazywajmy) sprawdzi się na pewno nieźle.

Modyfikacja menu

Jeśli nie odpowiada Ci domyślna kolejność, nazewnictwo lub po prostu chcesz ukryć wybrany obiekt menu przed użytkownikami przypisanymi do określonych ról, możesz to zrobić w niezwykle wygodny sposób korzystając z modułu edytora menu.

Edytor menu panelu WordPress

Statystyki Google Analytics z poziomu panelu WordPress

Przy okazji instalacji wtyczki Admin 2020 można zrezygnować z innych wtyczek do wyświetlania danych z Google Analytics, ponieważ sporą ilość danych pokaże sam motyw wewnętrzny.

Statystyki bez statystyk :)

Motyw zainstalowałem na JZS więc żądnych danych powyżej nie ma, ponieważ nie korzystam z GA tylko z Fathom Analytics. Ale poniżej przykład ze strony autorów, na którym widać dokładnie jak zaprezentują się dane gdy połączysz Admin 2020 z Google Analytics:

Statystyki w panelu WordPress po połączeniu wtyczki z Google Analytics

Takich smaczków jest wiele, ale tym który mi osobiście też bardzo się podoba to wyszukiwarka.

Wyszukiwarka – lepsza jakość

Wpisując słowo lub frazę dostajesz listę pogrupowanych danych:

Tak wygląda przeglądarka. Zupełnie inna niż ta którą znasz z WordPressa.

Naprawdę świetna sprawa. Błyskawicznie możesz namierzyć wszystko co wiąże się z wpisanym słowem lub frazą. Jeśli publikujesz sporo, to po zainstalowaniu tego motywu dla panelu WordPress szybko poczujesz jaki komfort daje Tobie lub Twojemu Klientowi nowa wyszukiwarka.

Foldery w bibliotece mediów

Jeszcze o jednym elemencie wspomnę. Motyw zmienia bibliotekę mediów wzbogacając ją o możliwość tworzenia folderów i dzięki temu lepszego uporządkowania wrzucanych do niej plików.

Biblioteka mediów z możliwością tworzenia folderów

Strona logowania

Jeśli zechcesz zmienić wygląd strony logowania, to również jest to możliwe. Moja w tym momencie wygląda jak poniżej.

logowanie 1

Wersja jasna motywu

POwyżej przede wszystkim pokazałem Ci tryb ciemny, który kolorystycznie też można dostosować. Natomiast zapewne jest wiele osób, które preferują jasną kolorystykę. Nie ma problemu, można z takiej również korzystać. Poniżej przykład. Zwróć uwagę, że w lewym górnym roku jest logo JZS zamiast domyślnego, wyłączyłem standardowy górny pasek narzędziowy WordPressa, bo ten który widać poniżej ma wszystko czego potrzebuję. Kolorystyka czarno, szara z akcentami pomarańczowymi jak na stronie frontowej. Wielu Twoim Klientom, którym budujesz strony taki branding z pewnością bardziej przypadnie do gustu 🙂

image

Ile kosztuje Admin 2020

To tylko kilka najbardziej rzucających się zmian po instalacji Admin 2020, jeśli zdecydujesz się na ten dodatek zapewne odkryjesz o wiele więcej.

To w mojej opinii jedna z lepszych wtyczek do zmiany wyglądu panelu WordPress. Jeśli czegoś takiego szukasz to przetestuj. Licencja dla jednej strony to koszt 39 dolarów, dla nielimitowanej ilości stron 159 dolarów, a jeśli lubisz oferty lifetime, to za 249 dolarów masz wtyczkę dla dowolnej ilości stron bez ograniczeń czasowych. Jednak nie jest to oferta stała, z tego co widać na ich stronie mają ograniczoną ilość licencji wieczystych:

Cennik admin 2020

Prawdopodobnie po ich wyczerpaniu pozostanie plan bezpłatny (ograniczone możliwości), plan PRO dla jednej lub nielimitowanej ilości stron w modelu abonamentowym. Czy tak się jednak stanie? Można obserwować, ale ceny tego rozszerzenia w ostatnim roku podniesione były bodajże 3 razy. Być może to co widać, to już ostateczny poziom, ale patrząc na to jak rozwijają ten produkt i co jeszcze planują dodać, nie zdziwiłbym się gdyby za kilka miesięcy cena poszybowała kolejny raz w górę.

Wydajność

To dla mnie zawsze czuły punkt, ale w tym wypadku rozszerzenie nie wpływa negatywnie na front, ponieważ jego zadaniem jest praca na backendzie. Mówiąc prościej gdy Twoi Klienci przeglądają stronę nie zauważą żadnych spowolnień bo nie ma co ich generować, natomiast jakieś minimalne w panelu mogą wystąpić, chociażby dlatego dochodzi kilka fajnych narzędzi. Jeśli już jakieś są, to można je liczyć w milisekundach, więc realnie nie powinieneś tego odczuć.

Podsumowanie

Wtyczka Admin 2020, to godne uwagi rozszerzenie dla każdego kto szuka odmiany lub działa jako twórca stron opartych o WordPressa i chce dać swoim Klientom coś mniej standardowego. Dodam, że oprócz ograniczeń jakie można nałożyć na Klienta lub innych ról użytkowników, na głównej stronie panelu możesz także opublikować film. Może to być np. materiał instruktażowy, tak aby Klient dla którego pracujesz poczuł się maksymalnie dopieszczony 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Kadence i iThemes

Motyw Kadence pod parasolem iThemes

Trzy tygodnie temu zarówno twórcy motywu Kadence jak również iThemes ogłosili oficjalnie połączenie sił. W praktyce jest to przejęcie projektu Kadence przez iThemes, ale myślę,

Motyw dobrze zoptymalizowany pod kątem SEO

Pierwszym krokiem przy zakładaniu bloga, strony lub sklepu internetowego jest wybór motywu. Ma wyglądać rewelacyjnie i na tym najczęściej koncentrujemy się w pierwszej kolejności. Chociaż

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Now4real

Zbuduj społeczność i zwiększ zaangażowanie na swojej stronie wykorzystując Now4real.

Stackable lifetime
Stackable

Zestaw świetnych bloków dla Gutenberga plus biblioteka gotowych szablonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *