Kreatory stron dlanWordPressa czy jak kto woli buildery stron dla Wordpresa to nasz dzisiejszy temat. Zanim wymienię kiła z nich, to będą narzędzie których rozważenie polecam, kilka zdań wprowadzenia.

Gdy instalujesz WordPress’a jego podstawowa funkcjonalność pozwala Ci na prowadzenie bloga albo bardzo prostą wizytówkę i w zasadzie na tym koniec. Gutenberg co prawda bardzo fajnie się rozwija, ale wciąż sprawia wiele trudności osobom początkującym.

W konsekwencji gdy chcesz czegoś więcej, stajesz przed dylematem: zlecić agencji i wydać kilka tysięcy złotych czy może kupić gotowy profesjonalny motyw za około 200-300 zł i samemu powalczyć, co jednak nie zawsze okazuje się takie proste.

Można także przeszukać darmowe repozytorium WordPress’a, ale w większości przypadków ciekawe motywy dostępne za free mają mocno okrojoną funkcjonalność, a ich wersje PRO, gdzie możliwości jest więcej są płatne. Z tego obszaru polecam Ci motywy opisane w tym artykule: Najlepsze darmowe szablony WordPress. Naprawdę świetne i skalowalne.

Bardzo często perspektywa wydania 200 zł zamiast np. 2000 jest bardzo kusząca zwłaszcza, że prawda jest też taka – o czym kupujący zazwyczaj nie wiedzą, że za te 200 zł niejednokrotnie dostaniemy produkt o niebo lepszy od tego co nam przygotuje agencja. Uwierzcie mi, widziałem u Klientów takie realizacje, że włos na głowie się jeżył, a za które płacili po kilka tysięcy złotych. Wizualnie wszystko się zgadzało, ale jak chodzi o możliwość samodzielnego rozwoju było najczęściej krucho.

Załóżmy jednak, że idziesz po rozum do głowy, kalkulujesz, przeglądasz dziesiątki albo i setki motywów i w końcu decydujesz się na jeden z nich. Dlaczego? Bo Ci się podoba. OK jest to jakieś kryterium, ale w praktyce wygląda to tak, że obojętnie który motyw byś nie wybrał możesz na jego bazie stworzyć stronę, która będzie wyglądała zgoła inaczej, czyli tak jak chcesz.

To co sugeruję swoim Klientom, to to żeby nie przywiązywali nadmiernej wagi do tego jak prezentują się demówki motywów, ale na to jakie funkcjonalności związane z personalizacją ze sobą niosą. To te możliwości sprawiają, że albo jesteś mocno ograniczony albo ograniczenia są minimalne – bo zawsze jakieś są.

Nie będę w tym artykule na tym skupiał uwagi, ale chciałbym Ci uświadomić, że im większe możliwości personalizacji będzie miał Twój motyw tym lepiej i co istotne tym łatwiej będziesz mógł stworzyć stronę, która będzie Twoją stroną, stroną nastawioną na konkretny cel marketingowy i ten cel realizującą, a nie tylko ładną wizytówką z której pożytku wielkiego nie będzie.

Idziemy do sedna. Być może znasz takie narzędzia jak Wix czy Weebly i im podobne. To kreatory stron, gdzie w wygodny sposób, metodą przeciągnij i upuść można budować witryny internetowe. Wadą tych rozwiązań jest to że wersje darmowe wyświetlają nam reklamy, co w przypadku stron firmowych jest strzałem w kolano, a poza tym jesteś całkowicie zależny od dostawcy takiej usługi.

Jeśli chciałbyś przenieść stronę do innego operatora, to jest to niemożliwe ale musisz budować ją praktycznie od początku. Wielu moich Klientów, którzy chcą zrezygnować np. z Wix’a i rozważają WordPress’a mówią, że chcą mieć możliwość budowania stron metodą przeciągnij i upuść, a WordPress takiej możliwości w standardzie nie daje. Okazuje się jednak, że daje, owszem nie natywnie, ale można go o takie mechanizmy wzbogacić i właśnie dziś chciałbym pokazać Ci 10 narzędzi, które w mojej ocenie są godne uwagi, a które Twoją stronę na WordPressie wzbogacą o kreatora ze wspomnianą metodą pracy “przeciągnij i upuść”.

Dlaczego tylko 10 🙂 No cóż, to WordPress więc jest ich rzecz jasna więcej, ale te o których wspomnę, to narzędzia jakie wykorzystuję dziś lub wykorzystywałem w przeszłości. Jedne cenię bardziej, inne mniej, ale fakt jest taki, że każde z wymienionych rozwiązań ma swoich zagorzałych zwolenników. Które wybierzesz?

Elementor

elementor

To jeden z młodszych projektów bo mocno na scenę kreatorów wkroczył w połowie 2016 roku. Ma moc i to co najważniejsze wersja bezpłatna oferuje bardzo dużo możliwości.

To co wyróżnia to narzędzie, to bez wątpienia szybkość działania. Całość była projektowana od podstaw nastawiając się właśnie na to, aby moduł był szybki i w niewielkim stopniu obciążał zarówno stronę jak i przeglądarkę.

Faktycznie śmiało można powiedzieć, że ten cel autorom udało się osiągnąć i na tle konkurentów Elementor wypada bardzo dobrze. Wszystko na czym pracujemy jest aktualizowane w czasie rzeczywistym bez opóźnień jak ma to miejsce chociażby w Beaver Builderze. Interfejs również jest bardzo przyjemny dla oka i nikt nie powinien mieć problemów z jego opanowaniem. Prostota i szybkość, a także wiele możliwości czyni to narzędzie jednym z czołowych graczy. Mamy kontrolę praktycznie nad każdym elementem, możemy modyfikować układ, kolory, rozmiary, marginesy, typografię itd. itp…

Elementor także świetnie radzi sobie z motywami i powinien skutecznie działać na większości dostępnych skórek. Jego atutem jest też to, że większość interfejsu jest spolszczona więc dla tych, którzy mają kłopot z językiem angielskim może to być informacja.

To narzędzie jest jednym z moich faworytów. Na bazie wersji PRO tworzę strony dla siebie i swoich Klientów. Jest także wykorzystywany na UczymyJak i mogę zaświadczyć, że sprawdza się naprawdę świetnie.

Czym różni się wersja PRO od wersji darmowej? PRO posiada kilka dodatkowych funkcjonalności jak chociażby wbudowany kreator formularzy, theme builder, popu builder i obsługę dynamicznych tagów, ale wersja darmowa i tak jest bardzo bogata więc koniecznie ją sprawdź. Zerknij także do artykułu na temat Elementora PRO.

Ważna informacja. Od 9 marca 2019 zmianie ulegają ceny pakietów kierowanych do agencji i freelancerów. Więcej szczegółów znajdziesz w podkaście Elementor PRO zmienia ceny

Beaver Builder

beaver builder

Przez wielu uważany za najlepsze narzędzie do budowy stron na WordPress’ie. Faktycznie ilość funkcji jest imponująca, ale sam interfejs może się wydać mało czytelny, choć to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia.

W edytorze Beaver Builder bez problemu możemy edytować zawartość strony bezpośrednio na froncie widząc wprowadzane zmiany, co bardzo ułatwia i przyśpiesza pracę. To co mi osobiście się nie podoba, to to, że wprowadzane zmiany nie są widoczne natychmiast, np. jeśli zmienimy kolor nagłówka, to trzeba chwilkę odczekać aż skrypt zaktualizuje dane co mnie irytuje. Poza tym to naprawdę świetne narzędzie do tego w wersjach PRO i dla agencji wyposażone w moduł do tworzenia własnych motywów.

Wtyczka pracuje bez większych problemów z większością motywów co oznacza, że jeśli zainstalujesz motyw bez kreatora po instalacji Beaver Builder’a będziesz mógł stworzyć stronę taką jaką chcesz aby była.

DIVI

Jeden z popularniejszych builderow dla WordPressa z dwóch powodów. Jest plan w ofercie lifetime, a wiec korzystamy z DIVI do woli płacąc tylko raz i możemy użyć narzędzia na dowolnej ilości stron. Dodatkowo DIVI to nie tyle wtyczka jak w przypadku pozostałych konkurentów, ale motyw wzbogacony w buildera. Te dwa czynniki tak jak wspomniałem przyczyniają się do dużej popularności tego narzędzia.

Mnie osobiście DIVI nie przekonało do siebie. Pracowałem z nim pewien czas, ale gdy pojawił się Elementor przesiadłem się i wcale tego kroku nie żałuję.

DIVI od wersji 4.0 został wzbogacony o Theme Builder co również znajdziemy w Elementorze. To bardzo praktyczne narzędzie, które pozwala na zaprojektowanie strony zgodnie z naszą wizją i potrzebami.

Jak wyglada koszt?

WPBackery

visual composer

W przeciwieństwie do Elementora jest to jeden z najstarszych kreatorów dla WordPress’a wywodzący się z kreatora o nazwie Visual Composer i zapewne dzięki temu jest najczęściej używany, ale Elementor bardzo dynamicznie się rozwija 🙂

Przez lata rozwoju VC i potem WPBackery dorobił się bardzo wielu rozszerzeń także pisanych przez niezależnych programistów. Zrobił się z tego narzędzia całkiem spory kombajn, ale niestety kosztem wydajności.  W porównaniu do konkurentów wymienionych wcześniej zachowuje się momentami jak ślimak. Przy niektórych motywach potrafi skutecznie przywiesić na chwilę przeglądarkę, co może być dość irytujące.

Poza tym kreator daje bardzo duże możliwości aranżacji treści na stronie i jest zintegrowany z wieloma dostępnymi motywami głównie na ThemeForest. Jego zaletą jest także niska cena bo za 45 dolarów mamy dostęp nie tylko do skryptu, ale także do wszystkich aktualizacji jakie pojawią się w przyszłości.

Thrive Architect

W przypadku tego kreatora interfejs przypomina Elementora i być może twórcy Elementora wzorowali się właśnie na tym produkcie lub jemu podobnym. W każdym razie TA jest równie intuicyjny i równie szybki w działaniu. Niestety brak wersji darmowej, a przynajmniej ja na taką nie trafiłem, a za licencję na 25 stron musimy zapłacić 19 dolarów miesięcznie.

Praktycznie można powiedzieć, że funkcjonalność jest bardzo zbliżona do tego co mamy za free w Elementorze, są oczywiście różnice, ale nie wydaje mi się, aby w większości przypadków były one na tyle istotne, by zamiast Elementora korzystać z Thrive Architect’a, choć to oczywiście za każdym razem indywidualny wybór.

Themify Builder

themify builder

Na jego bazie postawiłem całkiem sporą ilość stron. Ma możliwość zarządzania zawartością zarówno z frontendu jak i z backendu i spore możliwości operowania na stylach włącznie z pisaniem własnych. Pracuje się z nim intuicyjnie choć zdarza się że edycja na froncie nie jest tak wygodna jak w przypadku wymienionych wcześniej narzędzi niemniej jest także godny polecenia. Kupując dowolny motyw Themify kreator mamy w standardzie, ale jeśli chcemy możemy go zamówić osobno i uruchomić na dowolnym innym motywie.

Site Origin

Site Origin to darmowy program do tworzenia stron WordPress z przyjaznymi dla użytkownika funkcjami, choć może być nico trudny do opanowania na początku. Mimo to, jeśli masz podstawowe umiejętności techniczne, możesz sobie z nimi łatwo poradzić.

Site Origin jest wyposażony w prosty interfejs typu „przeciągnij i upuść”. Jest również kompatybilny z wieloma niesamowitymi wtyczkami, co pomoże ci w lepszym dostosowaniu witryny do własnych potrzeb.

Brizy

Pomimo tego, że jest nowym narzędziem do tworzenia stron WordPress, Brizy jest w stanie przyciągnąć ogromną publiczność. Jest to możliwe dzięki niesamowitym funkcjom. Działa w dość unikalny sposób, co może być dla wielu atrakcyjne. Brizy ma wbudowanego Theme i Popup Buildera.

Najlepsze w tym kreatorze z funkcją przeciągania i upuszczania jest to, że nie potrzebujesz żadnych umiejętności projektowania ani programowania, aby rozpocząć. Jest wersja bezpłatna, ale ceny wersji PRO należą do bardzo atrakcyjnych, jest także plan lifetime:


Nicepage

Nicepage

Interesujące narzędzie, zawierające zarówno kreatora stron, podobnie jak wcześniej wymienieni, ale także generator motywów. Co to oznacza? To, że korzystając z Nicepage możesz dla swoich klientów projektować indywidualne motywy, które dodatkowo będą wzbogacone o buildera lub nie – Ty decydujesz.

Dość proste w obsłudze choć w mojej ocenie krzywa uczenia jest trudniejsza do pokonania niż w przypadku np. Elementora. Choć to pewnie kwestia bardzo indywidualna. Na uwagę natomiast zasługuje fakt, że interfejs aplikacji jest w pełni spolszczony, możesz zainstalować ją na swoim komputerze zarówno pod Windowsem jak i na Mac’u. Poza tym generowane strony swą przyzwoicie zoptymalizowane co zwiększa atrakcyjność tego narzędzia dla webdeveloperów.

Do dyspozycji masz wersję bezpłatną, która pozwala na utworzenie jednej witryny, z kolei wersje płatne zaczynają się od 49 dolarów rocznie, a kończą się na pakiecie za 349 dolarów.

Oxygen Builder

Na sam koniec zostawiam buildera, którego osobiście uwielbiam za jedną istotną cechę. Tworzone w nim strony są znacznie wydajniejsze w porównaniu do jakiegokolwiek innego buildera, a to m.in. dzięki temu, ze DOM jest mocno zoptymalizowany, a mówiąc prościej wygenerowana w nim strona ma wyraźnie mniej kodu w źródle.

Niestety wadą tego narzędzia jest to, że to builder ma zdecydowanie stromą krzywą uczenia się. Nie jest więc najlepszym rozwiązaniem dla osób początkujących, ale w rękach bardziej doświadczonych użytkowników, znających chociażby CSS, Oxygen może okazać się prawdziwym skarbem.

Ceny również są atrakcyjne i zwróćcie uwagę że, każdy plan to oferta lifetime, czyli za to narzędzie płacimy tylko raz.

Podsumowanie

Można? Można 🙂 Za pomocą wszystkich wymienionych narzędzi, a także tych których nie wymieniłem, a jest ich nieco więcej jesteś w stanie stworzyć atrakcyjną stronę dla swojej firmy. W niektórych przypadkach także strony lądowania, które pomogą Ci lepiej konwertować pozyskany na stronę ruch i realnie zwiększać sprzedaż produktów czy usług.

Jeśli ze swojej strony miałbym Ci coś doradzić skoncentrowałbym się na dwóch. Do profesjonalnych zastosowań przy prostocie użycia zarekomendowałbym Ci Elementora, natomiast jeśli masz już doświadczenie w budowie stron przyjrzyj się ostatniej pozycji na liście czyli Oxygen.

Osobiście nie wyobrażam sobie dziś pracy bez tego typu narzędzi. Nie dlatego, że bez nich jest to trudne, ale dlatego że szanuję swój czas i wolę poświęcić go swojej rodzinie niż godzinami siedzieć i majstrować przy kodzie. To mój wybór, a dzięki takim narzędziom mogę go realizować. Po to właśnie takie narzędzia powstają.

Twoja strona nie powinna Cię mocno angażować czasowo. W Twojej firmie powinna być skutecznym narzędziem do zarabiania pieniędzy, a nie ładną wizytówką z którą nie jesteś w stanie sam niczego sensownego zrobić.

Jeśli chcesz zapłacić agencji 2-3 tysiące albo i więcej, to wymagaj od nich, aby to co stworzą było spójne z celem strony i aby sama strona realizowała Twój plan marketingowy. Jeśli o to nie zadbasz, to może się potem okazać, że jakiekolwiek zmiany będą wymagały od Ciebie dużego nakładu czasu lub będziesz musiał za każdym razem płacić agencji za zmiany jakie chcesz wprowadzić. Agencja się ucieszy, pytanie czy Ty też?

Jeśli masz możliwość przetestuj kilka rozwiązań, aby wybrać to, które w Twojej konkretnej sytuacji będzie najlepsze i z którym praca będzie dla Ciebie przyjemnością, a nie drogą przez mękę.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Komentarzy: 5

  1. Katarzyna pisze:

    Bardzo przydatny artykuł, dzięki 🙂 A co z divi? Nikt o nim nie wspomniał, a ciekawa jestem opinii o nim.

    1. Pracowałem jakiś czas temu z DIVI i wciąż zdarza mi się pomagać Klientom, którzy maja to środowisko. Bez wątpienia to bardzo dobry produkt jednak po tym jak przesiadłem się na Elementora jakoś nie chcę wracać 😉

  2. Marcin pisze:

    Witam, czy jest możliwość tworzenia lub edycji Elementorem nagłówka motywu, jego menu czy stopki ? Czy potrzebne są do tego jakieś dodatkowe wtyczki ?

  3. Zdecydowanie polecam Elementor do budowy. Jest prosty, spolszczony i co najważniejsze jest do darmowa wtyczka. Visual composer jest płatny i dość toporny, natomiast Beaver Builder jest mało rozbudowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *