WordPress z końcem maja świętuje 18 lat licząc od pierwszego publicznego udostępnienia tego popularnego oprogramowania.

Wpis na blogu WordPress ogłaszający pierwsze wydanie

Powyższy wpis rozpoczął ekscytującą erę w historii blogosfery, w której WordPress wyłonił się jako nieoficjalny następca porzuconego wcześniej oprogramowania b2/cafelog.

Ostatnia linijka w tym poście mogła mieć największy wpływ na dalsze losy WordPressa:

“WordPress jest dostępny całkowicie za darmo na bazie licencji GPL”.

Licencja, którą odziedziczył po b2/cafelog, wzmocniła społeczność WordPressa, czyniąc z niego potężny CMS, którym jest do dzisiaj. Obecnie WordPress stanowi wartej wiele miliardów dolarów gospodarki twórców, wydawców, sprzedawców, którzy mogą na tym systemie zbudować niemal wszystko. To rzecz jasna za sprawą ogromnej ilości rozszerzeń.

Tętniący życiem ekosystem WordPressa rozrósł się aktualnie do ponad 58 000 darmowych wtyczek rozszerzających rdzeń oraz tysięcy komercyjnych wtyczek i usług, w tym firm świadczących hosting WordPress tylko dla osób zajmujących się pracą z WordPressem.

WordPress przyczynił się do tego, że oprogramowanie do publikowania treści w Internecie stało się dostępne dla osób bez żadnego doświadczenia, a teraz to samo dzieje się w obszarze e-commerce (zob. Kurs WooCommerce).

Pandemia stworzyła niesamowite możliwości dla sklepów działających w oparciu o WordPressa i WooCommerce. Ci, którzy umieli wykorzystać ten czas nie tylko przetrwali, ale są teraz o wiele mocniejsi.

Pomimo ogromnych, jednorazowych wyzwań, które pojawiły się w ciągu ostatniego roku, WordPress nadal rozwija się w fenomenalnym tempie. W lutym ten CMS przekroczył 40% udziału w rynku wszystkich stron internetowych. Rok wcześniej udział był na poziomie 35% (dane z W3Techs). W momencie gdy piszę ten tekst czyli pod koniec maja 2021 udział wzrósł jeszcze bardziej i aktualnie wynosi 41,6%.

Współzałożyciel WordPressa, Matt Mullenweg, odnotował ten kamień milowy w poście z okazji 18 rocznicy:

Kto mógł sobie wyobrazić, że nasze noce i weekendy spędzone na analizach oprogramowania do blogowania b2/cafelog, mogą przekształcić się w coś, co zasila ponad 40% sieci? Albo że po prawie dwudziestu latach będzie się rozwijał tak szybko jak nigdy dotąd?

Matt Mullenweg

W związku z powyższym na WordPress.org pojawiła się specjalna oś czasu, gdzie odnotowano 40 najważniejszych wydarzeń od początku wydania WordPressa.

Jest tam kilka interesujących uwag o tym, jak WordPress wyprzedził swoich konkurentów w początkowym okresie, podwajając liczbę pobrań w efekcie wprowadzenia przez Moveable Type 3.0 ograniczeń swojej licencji.

Oprogramowanie miało po drodze kilka nagłych zwrotów akcji, które tylko wzmocniły jego dominację na rynku. Dla wielu osób, które przyczyniły się do sukcesu WordPressa, to właśnie te mniejsze punkty, które nie mieszczą się na oficjalnej osi czasu, były spoiwem społeczności WP.

18 lat to ogromny sukces biorąc pod uwagę fakt, że wiele projektów nie jest w stanie przetrwać nawet jednego roku. Owszem, dziś rynek wygląda zupełnie inaczej niż blisko 20 lat temu i jest wiele prawdy w powiedzeniu, że na sukces składa się jednoczesny splot kilku czynników takich jak czas, miejsce, osoba. WordPress miał to szczęście, że Matt był tak gdzie był w czasie gdy b2/cafelog przestał być rozwijany i wiedział jak to wykorzystać.

Życzę wszystkim blisko związanym z rozwojem projektu wytrwałości i dziękuję za świetny produkt, z którego mogą korzystać miliony na całym świecie. Wciąż nabieracie rozpędu nie zwalniając, a wasz produkt jest jak dobre wino: im starsze tym lepsze!

Udostępnij

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.